26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Moderna aşısı ‘Covid-19 kolu’ adı verilen yan etkiye neden oldu

  ABD’li Moderna şirketinin Covid-19 aşısını yaptıran bireylerin kollarında, dev bir şişlik meydana geldi.

  Moderna aşısı

  Aşı olduktan 7 ila 10 gün sonra görülen bu şişliğe ‘Covid-19 kolu’ adı verildi. Moderna’nın Covid-19 aşısının yan etkisi olduğu belirtilen bu şişliğin ardından ağrı ve döküntü meydana geldi.

  Uzmanlar, olağandışı bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayarak, buz ve ateş düşürücü ilaçlarla birkaç gün içerisinde bu yan etkinin gidebileceğini bildirdi.

  Moderna’nın aşısında ‘Covid-19 kolu’ yan etkisi

  ABD’li ilaç devi Moderna’nın geliştirdiği mRNA’nın aşını yaptıran bazı bireylerde, ‘Covid-19 kolu’ adı verilen bir yan etki görüldü. Aşının yapıldığı yerde dev bir şişlik meydana geldi. Söz konusu yan etki, enjeksiyondan 7-10 gün sonra görüldü.

  Semptomu yaşayanlar, şişliğe dokunduğu zaman ağrı hissettiklerini, bazen kaşıntı, döküntü ve kızarıklık yaşadıklarını anlattı.

  ‘’Paniğe gerek yok’’

  Endişenecek bir durumun olmadığını vurgulayan Massachusetts General Hastanesi’nin dermatoloji bölümü direktörü Doktor Esther Freeman, ‘’Buz ve ateş dürücü ilaçların kullamıyla şişlik ve kızarıklar birkaç gün içinde tedavi edilebilir.’’ dedi.

  ‘’İnsanlara bunun bilinen bir fenomen olduğuna dair güvence vermek istiyoruz.’’ diyen Freeman, ‘’Birkaç gün kolunuzda büyük bir kırmızı leke olması eğlenceli olmayabilir, ancak gerçek şu ki paniğe gerek yok ve ikinci doz aşınızı yaptırmamak için bir neden yok” açıklamasında bulundu.

  ‘’Covid-19 kolu’’ yan etkisinin kaynağı henüz bilinmemesine rağmen semptom, alerjistler ve dermatologlar tarafından ‘gecikmiş kutanöz aşırı duyarlılık’ şeklinde tanımlandı.

  Ayrıca bu tür reaksiyonlar, daha evvel suçiçeği, tetanoz, ave MMR (kabakulak, kızamık, kızamıkçık) aşısı olan kişilerde de görülmüştü.

  Fakat, Covid-19 kolunun, Moderna ile aynı teknolojiyi kullanan diğer mRNA aşısı Pfizer/BioNTech’te görülmediği anımsatıldı.

  Dünyada 14 kişide görüldü

  Freeman, ‘’Ancak bu durum, insanların Moderna yerine Pfizer/BioNtech’in daha güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Şimdiye dek, dünyada sadece 14 kişide Covid-19 kolu yan etkisi görüldü’’ dedi.

  19 Aralık’ta ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafında acil kullanımı onaylanan Moderna aşısı ABD dışında, Avrupa Birliği ülkeleri, Kanada ve İsrail’de de kullanılıyor.

  Karadeniz MS Derneği’nden hastalar için Online Rehabilitasyon Projesi

  Bebek mamalarında dehşete düşüren sonuç

  Pfizer’in ‘Bir Arada’ kanalı kanser hastalarına yol gösterecek

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ