11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Migreni tetikleyen yüzde 90 alerji!

  Türkiye'de yaklaşık 13 milyon kişiyi etkileyen migren rahatsızlığının altında yüzde 90 ihtimalle alerjinin yer aldığını belirten Dr. Galland, "Migren, alerjinin dolaylı bir sonucudur" dedi.

  Migren ve alerji!

  Türkiye’de  yaklaşık 13 milyon kişiyi etkileyen migren rahatsızlığının kökeninde  alerjinin yatabileceği belirtildi.

  Bütünleyici tıbbın kurucusu “Alerji İçin Çözüm” kitabıyla tanınan Amerikalı Dr. Leo Galland, migren hastalığının altında yatan nedenleri anlattı.

  Dr. Galland,  migren rahatsızlığının kökeninde  yüzde 90 ihtimalle alerjinin yer aldığını savundu  “Migren, çok yüksek ihtimalle alerjinin dolaylı bir sonucudur” dedi.

  İşin ilginç yanı Dr. Galland’ın bu tezini dayandırdığı araştırmalardan birinin Türkiye’de yapılması.  Galland kitabında bu konuyu şöyle anlatıyor:  ”Gördüğüm en iyi çalışmalardan birinin Türkiye’de yayınlandığını söylemek isterim. Gıda alerjisini incelemişler.  Daha sonra migrenden mustarip insanları kan tahlillerine göre özel bir diyete ya da bir tür plasebo diyete başlatmışlar. Diyet yapan insanların migrene bağlı sıkıntılarında kayda değer bir iyileşme gözlenmiş. Bu durum, çocukluk çağı migreni için özellikle önemli. Migren sorununuz çocukluğunuza dayanıyorsa,  tetikleyen şey yüzde 90 ihtimalle alerjidir.”

  Geçirgen bağırsakla migren bağlantısına değinen Dr. Galland, şunları aktardı:

  “Bu bağlantı, çocuğun alerjik gıdayı yemesiyle migren gelişimi arasında 48 saat gecikmenin yaşandığını tespit eden Alman bir araştırmacı tarafından ortaya konuldu. Eğer bu bir alerjik reaksiyonsa, migrenin yaşanması neden bu kadar sürdü? Gıda alerjisinin yol açtığı enflamasyon, bağırsağın geçirgen olmasına neden olmuştu. Bağırsağın içiyle vücudunuzu ayıran bağırsak duvarı, çok iyi korunur. Bağırsağınızdaki şeylerin vücudunuza girmesini istemezsiniz. Alerjik reaksiyon nedeniyle bu duvar  delindiğinde, geçirgen bağırsak adı verilen bu olay yaşanır. Bağırsaktaki toksik maddeler  vücuda sızar. İşte migrene yol açan şey bu toksinler. Migren, alerjinin dolaylı bir sonucu.”

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ