19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Mide bulantısı ve kramp, dumping sendromunun belirtisi olabilir

  Genellikle karın ağrısı, mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösteren dumping sendromu, yaşam kalitesini oldukça düşürüyor. Uzmanlar ise dumping sendromunun nedenleri arasında ilk olarak mide baypas ameliyatını gösteriyor...

  Midenin hızlı boşalması olarak da adlandırılan damping sendromu, erken ve geç dumping sendromu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Erken dumping sendromunda belirtiler yemekten yaklaşık yarım saat sonra başlarken, geç dumping sendromunda belirtilerin başlaması 1 ila 3 saati bulabiliyor. İşte diğer ayrıntılar…

  Dumping sendromu nedir?

  Dumping sendromu, midenin içeriğini ince bağırsağın ilk kısmı olan duodenuma normalden daha hızlı boşalttığı tıbbi bir durumdur. Dumping sendromu, hızlı mide boşalması olarak da bilinir.

  Damping sendromu yaşayan kişiler karın krampları ve mide bulantısı gibi belirtiler yaşar. Bunun nedeni, ince bağırsağın midede düzgün sindirilmeyen gıdalardaki besinleri emememesidir. Mide baypas ameliyatı gibi belirli mide ameliyatı türleriniz varsa, damping sendromu olma olasılığınız daha yüksektir.

  Doktorlar, damping sendromunu; erken damping sendromu ve geç damping sendromu iki türe ayırır. Her tür, yemekten sonra farklı zamanlarda ortaya çıkar ve farklı semptomlara neden olur.

  Mide bulantısı ve kramp, dumping sendromunun belirtisi olabilir
  Mide bulantısı ve kramp, dumping sendromunun belirtisi olabilir

  Erken ve geç damping sendromlarının farklı nedenleri vardır.

  Erken damping sendromu: Midedeki büyük miktarda yiyecek, normalden daha hızlı oniki parmak bağırsağınıza (ince bağırsak) iner. Bu yemek hareketinden sonra mideden gelen sıvı ince bağırsağınıza akar. Bu sıvı, mide asidi ile kısmen sindirilmiş yiyecek ve içeceklerin bir karışımıdır.

  Geç damping sendromu: Gıdalardan ve içeceklerden büyük miktarda glikoz (şeker) hızlı bir şekilde ince bağırsağa geçtiğinde belirtiler ortaya çıkar. Şekerin gelmesi kan şekeri seviyenizin normalden daha hızlı yükselmesine yol açar. Bu nedenle pankreas insülin hormonu salgılamaya başlar. İnsülin, kan şekeri seviyesinin çok hızlı düşmesine yol açar.

  Sonuç kan şekerinin düşmesi (hipoglisemi) ve halsizlik gibi diğer belirtiler olabilir.

  Dumping sendromunun belirtileri nelerdir?

  Dumping sendromunun belirtileri erken ve geç olmak üzere farklılıklar göstermektedir ve belirtiler kişiden kişiye değişebilir.

  Erken Dumping sendromu belirtileri

  Erken Dumping sendromunun belirtileri, yemek yedikten 30 dakika sonra ortaya çıkar. Bunlar sindirimle alakalı belirtilerdir.

  • İshal
  • Rahatsız edici derecede dolu veya şişkin hissetmek
  • Mide bulantısı
  • Karnınızda ağrı ve kramp
  • Mide “hırıltısı” veya gurultu
  • Hafif baş dönmesi veya bayılma hissi
  • Yorgun hissetmek veya uzanma ihtiyacı duymak
  • Yüzünüzün, boynunuzun veya göğsünüzün kızarması
  • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
  • Baş ağrısı
  • Terlemek

  Geç Dumping sendromu belirtileri nelerdir?

  Geç Dumping sendromunun belirtileri, yemek yedikten 1 ila 3 saat sonra ortaya çıkar. Geç Dumping sendromu semptomları neden olduğu düşük kan şekeri veya hipoglisemi olarak adlandırılır. Geç Dumping sendromunun semptomları şunları içerebilir:

  • Hafif baş dönmesi veya bayılma hissi
  • Huzursuz veya gergin hissetmek
  • Yorgun hissetmek
  • Hızlı veya düzensiz kalp atışına sahip olmak
  • Odaklanmada zorluk
  • Terlemek
  • Zayıflık

  Mide bulantısı ve kramp, dumping sendromunun belirtisi olabilir
  Mide bulantısı ve kramp, dumping sendromunun belirtisi olabilir

  Dumping sendromuna ne sebep olur?

  Yiyecekler mideden oniki parmak bağırsağına çok hızlı hareket ettiğinde, sindirim sistemi normalden daha fazla hormon salgılar. Sıvı ayrıca kan dolaşımınızdan ince bağırsağınıza geçer. Uzmanlar, fazla hormonların ve sıvının ince bağırsağa hareketinin erken dumping sendromu semptomlarına neden olduğunu düşünüyor.

  Uzmanlar ayrıca bu fazla hormonların pankreasınızın çok fazla insülin üretmesine neden olabileceğini belirtiyor. Çok fazla insülin, yemekten 1-3 saat sonra düşük kan şekerine yol açarak geç damping sendromu semptomlarına neden olabilir.

  Mide bulantısı ve kramp, dumping sendromunun belirtisi olabilir
  Mide bulantısı ve kramp, dumping sendromunun belirtisi olabilir

  Dumping sendromunun nedenleri

  Hızlı mide boşalması yani dumping sendromunun en yaygın nedeni mide veya yemek borusu ameliyatıdır. Dumping sendromuna yol açabilecek ameliyat türleri şunlardır:

  Mide baypas ameliyatı ve tüp mide ameliyatı gibi bariatrik cerrahi. Bu operasyonlar insanların kilo vermesine yardımcı olur.

  Yemek borusunun bir kısmını çıkarmak için ameliyat olan özofajektomi. Doktorlar bu ameliyatı özofagus kanseri NIH dış bağlantısı ve Barrett’s özofagusu gibi yemek borusu sorunlarını tedavi etmek için kullanırlar.

  Fundoplikasyon, midenin üst kısmını yemek borusu etrafına dikmek için yapılan ameliyattır. Doktorlar bu ameliyatı gastroözofageal reflü hastalığı ve mide fıtığı tedavi etmek için kullanırlar.

  Midenin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için yapılan ameliyat olan gastrektomi. Doktorlar bu ameliyatı mide kanseri NIH dış bağlantısını ve peptik ülserleri tedavi etmek için kullanırlar.

  Midenin daha az asit yapması için midede vagus sinirinin kesilmesi ameliyatı olan vagotomi. Doktorlar bu ameliyatı peptik ülserleri tedavi etmek için kullanırlar.

  Mide ameliyatı geçirmemiş kişilerde de bazen hızlı mide boşalması meydana gelir. Bunlar,
  son zamanlarda gelişen diyabet , özellikle tip 2 diyabet.

  Pankreas ekzokrin yetmezliği, pankreasın belirli enzimlerden yeterince üretmediği ve sindirimde sorunlara neden olduğu bir durum

  Duodenal ülserler

  Zollinger-Ellison sendromu

  Bazı durumlarda, bir kişi hızlı mide boşaltma sendromuna sahiptir, ancak nedeni bilinmemektedir.

  Kalp krizi riski SE testi ile yüzde 95 oranında ölçülebiliyor

  Kolesterol nasıl düşürülür, ilaç kullanmak gerekli mi?

  Kalp krizi anında sakın öksürmeyin!

  Trafik gürültüsü kalp hastalığı riskini artırıyor! İşte İstanbul’un en gürültülü noktaları

  Kalp ameliyatlarında ‘Ozaki’ dönemi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ