21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Meme kanseri sonrası hamilelik riskli mi?

  Prof. Dr. Serdar Turhal, ABD'nin San Antonio kentinde her yıl yapılan meme kanseri sempozyumunda çıkan sonuçları değerlendirerek, meme kanseri tedavisi sonrasında hamile kalmak isteyen kadınların merak ettiği soruları yanıtladı.

  Meme kanserini atlatan kadınların gebe kalmaların daha zor olduğu biliniyor. Ancak meme kanserini yendikten sonra çocuk sahibi olan kadınların sayısı da az değil. Peki meme  kanserini atlatan kadınlarda hamilelik riskli mi? Meme kanserini atlatan ve hamile kalmak isteyen kadınlar nelere dikkat etmeli?

  ABD’nin San Antonio kentinde her yıl yapılan meme kanseri sempozyumunda sunulan çalışmaya göre genel popülasyona kıyasla meme kanseri hastalarının hamile kalma ihtimalinin yüzde 60 daha az olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal konuyla ilgili bilgi merak edilen soruların cevaplarını verdi.

  Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal
  Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal

  Prof. Dr. Serdar Turhal, meme kanseri tedavisinden sonra gebe kalan kadınlarda erken doğum riskinin yüksek olduğunu ve bu kadınların sezaryene ihtiyaç duyma olasılıklarının daha çok olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Turhal, bu kadınların çoğunun sağlıklı bebekler dünyaya getirdiğini ifade ederek, “Ama bu bebekler gene popülasyona göre daha düşük doğum ağırlığında dünyaya geliyor. Özellikle tedavi sırasında kemoterapi alan hastalarda bu durum daha da belirgin” diye konuştu.

   

  kadınlarda gözardı edilen 9 hastalık belirtisi

  Gebe kalmayı düşünen hastalar bilgilendirilmeli

  Prof. Dr. Serdar Turhal, meme kanseri hastalarının sonradan hamile kalmış olmalarının onların meme kanserinin seyrini etkilemediğini belirterek şunları anlattı:  “Bu bulgular yakın zamanda yapılan San Antonio meme kanseri sempozyumunda İtalyan araştırmacıların gözlemi ile bir kere daha teyit edildi. Onun için meme kanseri tanısı konulan genç hastaların eğer hamile kalma istekleri de varsa, onkolojik fertilite konusunda kemoterapi tedavisine başlamadan önce destek almaları, hastalara da bu konuda bilgilendirme yapılması gerekir.”

  Meme kanserini atlatan kadınları hamilelikte hangi riskler bekliyor?

  Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, sempozyumda meme kanseri sonrası hamilelikle ilgili 39 ayrı çalışmanın topluca incelendiğini belirterek şunları ifade etti: “Meme kanseri olan 8 milyondan fazla kadın içinde 114 bin tanesinde meme kanseri ve hamileliğe bağlı bilgiler vardı. Bu 114 binin üzerindeki kadından 7 bin 500’den fazlası tanıdan sonra hamile kalmıştı. Genel popülasyona kıyasla meme kanseri hastalarının hamile kalma ihtimalinin yüzde 60 daha az olduğu gözlendi. Sonuç olarak bu hastaların hamileliklerine daha yakından bakıldığında spontan düşük ihtimalinin daha yüksek olmadığı görüldü ancak genel popülasyona göre sezaryen ihtimali yüzde 14 daha yüksekti. Yeni doğan bebeğin vücut ağırlığının düşük olma ihtimali yüzde 50, prematüre doğum ihtimali de yüzde 45 artmıştı. Hamilelik yaşına göre bebeğin daha küçük olma ihtimali de yüzde 16 artmıştı. Ancak herhangi bir doğumsal anomali riskinde artış gözlenmedi. Hamileliğe ait komplikasyonlarda ve kanamada da bir artış genel popülasyona kıyasla gözlenmedi.”

   

  Prof. Dr. Serdar Turhal, annelerin sağ kalımına ilişkin bilgilerin de gözden geçirildiği zaman hamileliğin hastalıksız sağ kalıma yüzde 27 oranında katkısı olabileceğine dair bir ön gözlemin de olduğunu belirtti. Prof. Dr. Turhal sözlerini şöyle tamamladı:  “Yine genel sağ kalımda da yüzde 44 oranında bir olumlu artış gözlendi. Her ne kadar bu genel sağ kalım ve hastalıksız sağ kalımdaki artışlar daha geniş doğrulama analizlerine ihtiyaç duyuruyor olsa da buradaki bilgilerin genç yaşta meme kanseri olup da anne olmayı düşünen bireyler için kıymetli olduğu kanaatindeyim.”

  Meme kanserinde doğru bilinen 11 yanlış

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Kadınların büyük sorunu: Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Kadınlarda gözardı edilen 9 tehlikeli hastalık belirtisi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ