10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  ‘Maskeyle nefes alamıyorum’ diyorsanız dikkat!

  Maske takınca nefes alma problemi yaşayanlara uyarı..

  Maske ve nefes…

  Burun kemiği eğriliği yani deviasyon, estetik ameliyatı olmak isteyenlerin en yaygın gerekçelerinden biri. Ancak  deviasyonun aslında ciddi bir sağlık sorunu. Maske kullanımı bu bu sorunun fark edilmesinde etkili oldu.

   Op. Dr. İbrahim Altoparlak, “Burun kemiği eğriliği yalnızca bir estetik sorunu değildir, kişinin nefes almasını engelleyen ve gerekli müdahaleler yapılmadığında hayat kalitesini kötü yönde etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Üstelik her zaman gözle de görülmeyebilir. Nitekim pandemiyle birlikte hayatlarımıza giren maske, pek çok insanın nefes problemi yaşadığını fark etmesinde ve septum deviasyonu olarak da adlandırdığımız burun kemiği eğriliği tanısı almasında etkili olmuştur” dedi.

  Fark edilmesini sağlıyor

  Burun kemiği eğriliğinin temelde burun tıkanıklığı ile ortaya çıktığını söyleyen Op. Dr.Altoparlak, “En bilinen ismiyle deviasyon, burun orta duvarının orta hattan kayması neticesinde gelişen burun tıkanıklığı ile ortaya çıkar ve uzun vadede konfor ve performans kaybıyla sağlık sorunlarına neden olur. Burnun dış görünüşünde problem olmayabilir. Bu durumda alerji gibi sebeplerle de karıştırılabilir. Kişinin gece uykusunda ağız solunumu yapmasına ve buna bağlı ağız kuruluğuna neden olur. Aynı zamanda genel yorgunluk ve baş ağrısı gibi gündüz belirtileri de vardır. Ama çoğu kez hataların aklına sorunun kemik eğriliğinden kaynaklanma ihtimali gelmez.Direkt solunumu etkilediğinden, bu noktada maske kullanımının burun kemiği eğriliği sorunlarını açığa çıkarmaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

   

  Burun estetiği ameliyatlarında tek amacın görsellik olmadığına da dikkat çekerek Op.Dr. İbrahim Altoparlak, yanlış uygulamaların ameliyat sonrası nefes sorununa neden olabileceği konusunda uyardı:

  “Burun estetiği operasyonlarında iki amaç vardır. Bunlar sağlıklı nefes ve görselliktir. Öncelik ise daima sağlıklı nefesindir. Görüntünün ön plana alınarak  hastanın burun yapısına ve özellikle burun tünellerinin durumuna uygun olmayan ameliyatlar yapılması, hastanın estetik beklentilerine belki yanıt verir ama ciddi nefes problemlerinin gelişmesine yo açar. Aynı şekilde deviasyon tanısıyla operasyon geçiren hastalarda da mevcut sorunlar aynı sebeplerle çözülemeyebilir. Bu nedenle Kulak Burun Boğaz uzmanlarından destek almak çok önemlidir.’

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ