28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Kovid-19’u atlatanlarda stres bozukluğu ortaya çıktı

  Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını, sadece fiziki sağlığımızı değil, ruhsal ve zihinsel sağlığımızı da tehdit ediyor. İngiltere’ de yapılan bir araştırma, Kovid-19 hastalığını atlatan hastaların %41’in de stres bozukluğu olduğunu ortaya çıkardı.

  Tedavi sürecini ağır atlatan kişilerde sıklıkla görülen stres bozukluğun, tedavi edilemediği takdirde etkisinin uzun yıllar kalacağı tahmin ediliyor.

  Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, pandemi döneminde kaygı ve stresin artmasının birçok psikolojik problemi de beraberinde getirdiğini dile getirdi. Yılmaz, koronavirüs tedavisini atlatan kişilerde sıklıkla görülen stres bozukluğu, koronavirüse yakalanmayan bireylerde de stres ve kaygı durumunun yaşamı olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Bu durumun kişilerde dalgınlığa, gerginliğe, dikkat kayıplarına sebebiyet verdiğini aktaran Yılmaz, insanların bilinçaltına işleyen başta korku olmak üzere olumsuz düşünceleri silmenin bu problemi atlatmanın en kolay çözüm yolu olduğunu ifade etti.

  Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz
  Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz

  İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda koronavirüsü atlatan kişilerin %41’inin stres bozukluğuna yakalandığı tespit edildi. İnsanların duygusal ve ruhsal olarak da etkilendiği bu süreç, psikolojik olarak da insanları etkisi altına aldığını kanıtladı.

  Koronavirüsün birçok can kaybına sebep olması korkuya sebep oldu. Bu nedenle koronavirüse yakalanan kişiler başta olmak üzere destek alınması gerektiğinin altını çizen Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz koronavirüsün hayatımıza girmesinin bilinçaltımızda korkular oluşturduğunu söyledi. Yılmaz, dışa vurduğumuz veya vuramadığımız pek çok olumsuz duygunun ise anksiyete, stres, uyku düzensizliği, korku, gibi problemleri beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

  Yılmaz, stres bozukluğu ile başa çıkmanın ilk yolunun kişilerin kontrolü ele almasını sağlamak olduğuna işaret etti, kişinin bilinçaltına indikten sonra olumsuz düşünceleri temizleyerek daha sağlıklı düşünmesini hedeflediklerini ve gerçekleştirdiklerini aktardı. Aynı zamanda hem yetişkinlerde hem de çocuklarda uygulayabildiklerini belirtti.

  Kovid-19'u atlatanlarda stres bozukluğu ortaya çıktı
  Kovid-19’u atlatanlarda stres bozukluğu ortaya çıktı

  Travmatik olaylardan sonra oluşan stres bozukluğu, kişilerin bilinçaltında oluşturduğu korku duygusunu temel alıyor. Travma sonrası vücutta ve zihinde oluşan stres duygusu, isteksizliğe ve yorgunluğa neden oluyor.

  Lily Lale Yılmaz, her yaştan insanın yaşayabileceği bu durumun başlangıç noktasının bilinçaltı olduğunu dile getirdi ve stres bozukluğu yaşayan kişilerin yaşamlarını artık eskisi gibi idame ettiremediklerini aktardı.

  Yılmaz bu kişilerin büyük kayıplar yaşadıkları için enerjik bir şekilde çalışamadıklarını, işlerine konsantre olmakta ve de bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çektiklerini ifade etti. Bu enerjisizliğin getirisi olarak kalp çarpıntıları ve duygusal ağrılar gibi vücudun normal ritminin dışında çalışmaya başladığına dikkat çeken Yılmaz, koronavirüs salgını yüzünden kendimize eklediğimiz ölüm ve gelecek korkusu başta olmak üzere diğer olumsuz duyguların vücudumuzun ve bizim rutinimizden bu şekilde sapmalar gösterebildiğini dile getirdi.

  Yılmaz, bilinçaltı temizliği yaparak olumsuz duygu kalıplarından kurtulduklarını ve daha sonra yükledikleri pozitif duygularla ömür boyu mutlu yaşam gerçekleştirdiklerini söyledi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ