22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Koronavirüse karşı sirkeden ev yapımı ağız spreyi ve dezenfektan tarifi

  Uzman Biyolog Tuğçe Ağba Sevencan, koronavirüse karşı sirkeden ev yapımı ağız spreyi ve dezenfektan tarifi verdi.

  Covid 19’a karşı mücadelede bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve hijyen önemli rol oynuyor. Uzman Biyolog Tuğçe Ağba Sevencan ev yapımı sirke ile ağız antiseptiğinden yüzey temizleyicisine kadar birçok ürünün yapımında kullanılabileceğini söyledi.

  Uzman Biyolog Tuğçe Ağba Sevencan
  Uzman Biyolog Tuğçe Ağba Sevencan

  Zeytinburnu Belediyesi Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde görevli Uzman Biyolog Tuğçe Ağba Sevencan, ev yapımı sirke, bağışıklık sistemini güçlendiren şerbet ve Covid 19′ karşı koruyan ağız spreyinin tarifini verdi.

  Ev yapımı elma sirkesi tarifi 

  Sirke çok uzun yıllardan beri temizlik malzemesi ve şifa amacıyla kullanılıyor. Ev yapımı sirkenin faydasının daha fazla olduğunu belirten Uzman Biyolog Tuğçe Ağba Sevencan evde sirke yapmanı basit bir işlem olduğunu söyledi. Sevencan ev yapımı sirkenin tarifini şöyle verdi:
  “Küçük bir küçük bir kavanoza organik elma koyulup, daha önceden sirke yapıldıysa sirke anası ya da yine doğal sirkeden yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar ekleniyor. İçerisine de fermente olabilmesi için 2 çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz ilave edilip, üzerine de ılık içme suyu ekleniyor. Sonra tülbent ya da bir havlu ile üstü kapatılıp, yaklaşık 20 gün boyunca her gün açıp tahta kaşık yardımıyla karıştırılıyor. Sonrasında da 1 ay kadar bekletiliyor. Sirke ne kadar bekletilirse o kadar iyidir çünkü keskinliği artacaktır. Ayrıca sirkenin daha farklı çeşitleri de var. Örneğin zeytin yaprağı sirkesi şeker hastalığında, enginar sirkesi karaciğer rahatsızlıkları için tüketilebilir.”

  Bağışıklık güçlendiren şerbet: Sirkencübini

  Biyolog Tuğçe Ağba Sevencan yapımında sirkenin kullanıldığı geleneksel bir şerbet olan sirkencübinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtti. Herkesin kolayca yapabileceği ve çocukların da içebileceği sirkencübini tarifini Sevencan şöyle verdi:
  “Ilık suyun içine bir kaşık bal ve bir kaşık doğal sirke ekleniyor. Burada aynı oranda olmaları önemli. İçine farklı bitkiler konulabilir, limon suyu da eklenebilir. Oldukça önemli bir bağışıklık güçlendiricidir. Ancak tansiyon ya da başka bir kronik rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktoruna danışarak içmeli.”

  Mikroplara karşı dezenfektan ve yüzey temizleyicisi

  Sirke kullanılarak kendi dezenfektan ve yüzey temizleyicinizi de yapabileceğinizi söyleyen Sevencan şunları söyledi: “Sirke önemli bir antiseptik. Limonun da anti viral özelliği bulunuyor. Bu nedenle bu iki malzeme ile yüzey temizleyici ve el dezenfektanı elde edebiliriz. Limon dilimlerini bir kavanoza koyup, üzerine yaklaşık yarım çay bardağı kadar sirke ekleniyor. Ağzını kapatıp karıştırılıyor ve 3-4 saat kadar bekletiliyor. Daha sonra da bir sprey şişeye koyarak rahatlıkla kullanılabilirsiniz.”

  Ağız için antiseptik nasıl yapılır?

  Sirke ile koronavirüse karşı koruyucu bir ağız antiseptiğinin de elde edilebildiğini ifade eden  dile getiren Sevencan formülü şöyle verdi:
  “Bu ağız antiseptiği, özellikle toplu taşıma ve yoğun kalabalık ortamlarda bulunduktan sonra kullanılabilecek bir ürün. Bir sprey şişesine içme suyu koyun, içerisine yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar sirke ekleyin. Farklı bitkiler konulabilir bu karışıma ama biz kekik çayı ekliyoruz. Çünkü kekik, adaçayı gibi bazı bitkilerin koronavirüse karşı koruyucu etkisi kanıtlandı. Daha sonra karıştırıp, ağız antiseptiği olarak kullanabilirsiniz.”

  Türkiye kendi aşısına ne zaman kavuşacak? İşte yerli aşı hakkında her şey

  Mutasyonlu virüs aşıya dayanıklı hale gelirse ne olacak?

  Şili, Türkiye’de de kullanılan Sinovac aşısının etkinlik sonuçlarını açıkladı

  Covid-19’a kırmızı soğan etkisi; virüsün akciğer tutulumunu engelliyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ