19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Koronavirüs kalkanı ilk defa bir ameliyatta kullanıldı

  InnowayRG ile Vestel Beyaz Eşya iş birliğiyle yürütülen çalışmalar sonucu geliştirilen Far-UVC özellikli Initus-V sistemi ilk defa ameliyathane ortamında kullanıldı. Dünyada bir ilk olan ameliyat İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

  Innoway RG ekibi ve Vestel Beyaz Eşya iş birliğinin çalışmaları sonucunda geliştirilen koronavirüs dahil tüm mikropları ortadan kaldırmayı hedefleyen Far UVC lamba ve UVC koruyucu tekstil kombinasyonlu Initus V sistemi dünyada ilk kez bir ameliyat esnasında çok merkezli klinik çalışma kapsamında İAÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, Prof. Dr. Albayrak ve çalışma arkadaşlarınca denendi.

  Sistem, şimdiye kadar insanlı ortamda kullanılması mümkün olmayan UVC ışınlarını, Far-UVC adı verilen filtrelenmiş özel bir dalga boyu kullanması sayesinde ışınların insanlı ortamda kullanılabilir hale gelmesini sağlıyor. Beyin Cerrahisi, Anjiyografi, Acil Servis, Yoğun Bakım ve diğer ameliyatlarda çok merkezli olarak çalışmaları süren sistemin sonuçları olumlu gelir ise hastanelerde kullanım için hazır olacak.

  G4A Turkey 2021’e seçilen girişimler açıklandı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ