2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Köpeklerde burun kanaması neden olur?

  Merhaba, Geçtiğimiz hafta burun kanaması şikayetiyle gelen , iki farklı hastam vardı. Birisinde sorun, burnuna giren bir pisipisi otuydu. Pisipisi otu tehlikesini, kedi köpek sahipleri iyi bilir. Bir çeşit yabani arpa olan bu otun, tohumunu taşıyan kılçıklı başak kısmı, göze, kulağa, buruna ya da pati aralarına girip, özellikle yaz aylarında büyük tehlike oluşturur.Diğer hastamdaki sebep ise, sinonasal adenokarsinom idi. Yani, burun boşluğu kanseri.Burun kanamaları tehlikelidir. Dikkatli olmak gerekir. İnsanlarda olduğu gibi, kedi köpeklerde de burun kanamaları çoğu kez endişe yaratır. Küçük dostunuzun burnundan gelen kan, basit bir alerjiden de kaynaklanabilir, yediği zehirli bir fareye bağlı toksikasyondan da. Alerjik kanamada, hapşırık sonucu, basınç altında yırtılan kılcal damarlar kanarlar. Toksikasyon ise, iki gün veya iki hafta içinde yenilen zehirli bir gıdadan olabilir. Tıbbi tedavi şekli, kanamanın şiddeti ve tekrarlıyor olması gibi durumlara bağlı olarak değişir. Köpeklerde burun kanamasının pek çok nedeni olmakla birlikte, aslında en sık görülen nedenler travma ve burun tümörleridir. Burun kanamasına neden olabilecek diğer ciddi durumlar ise şunlardır:
  Burun enfeksiyonları ,yangılar ya da ot başakcığı gibi buruna giren yabancı cisimlere bağlı mukozal irritasyon Köpeğin burnunda enfeksiyona neden olan Aspergilloz adı verilen mantar hastalığı Burun boşluğundaki tümör ya da polipler Allerjilere bağlı hapşırıklar
  Fare zehirinin veya zehirlenmiş kemirgenlerin yutulmasına bağlı olarak kanın düzgün şekilde
  pıhtılaşmasının engellenmesi Kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlara maruz kalma (varfarin, aspirin gibi) Kanama bozuklukları ile seyreden hastalıklar ( Von Willebrand hastalığı, trombositopeni gibi ) Otoimmün bozukluklar Kenelerden geçen, pıhtılaşma sorunlarına neden olan hastalıklar (Ehrlichiosis ve Rocky Spotted Mountain Fever gibi)
  Görüldüğü üzere, küçük dostlarımızın burun kanamasına sebep olabilecek pek çok olasılık var.
  Burundaki kanamayı görünce, kan her iki burun deliğinden de mi geliyor, yoksa sadece tek burun deliğinden mi diye dikkat edin. Çünkü, bu, hastalıklarla ilgili bir fikir yürütmede önem taşır. Bazen, sadece diş kökündeki ya da yüzdeki bir apse ile bağlantılı tek taraflı bir burun kanaması olabilir. Ya da tek burun deliğinden girmiş bir diken parçası, veya burnun tek tarafındaki bir polip tek taraflı kanama yapar. Ancak,bunların dışında kalan, yukarıda saydığım diğer tüm nedenler çift taraflı burun kanamasına sebebiyet verir.

  Peki, köpeğinizin burnu kanarsa ne yapacaksınız?

  Öncelikle sakin olun. Çünkü, panik ve endişe, köpeğinizi de telaşlandırır.Telaşlı hayvan da sakin duramaz. Hareket ise kanamayı arttırır.Oysa kanamanın durması için köpeğinizin hareket etmemesi gerekir. Üstelik, stres kan basıncını da arttırır ve kanamayı durdurmak zorlaşır. Köpeğinizin burun köprüsünün üzerine buz veya soğuk kompres tutun.Bu, kanayan damarların büzülmesini sağlayarak kanamanın durmasına yardımcı olur. Kanama durduktan sonra da köpeğinizin hareketini engellemeye devam edin, çünkü hareket ettikçe, kanamanın durmasını sağlayan pıhtı düşer ve o zaman kanama yeniden başlayabilir. Gerekli önlemi aldıktan sonra Veteriner Hekiminize gidin. Çünkü, kanama dursa bile,kanamaya yol
  açan gerçek problem tedavi edilmezse, kanamayı durdurmak sadece geçici bir çözüm olur.Veteriner Hekiminiz sebebi bulmak için bazı tahliller isteyebilir.

  Ne tür testler gerekebilir?

  Muayene bulgularına dayanarak, Veteriner Hekiminiz aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını önerebilir:
  Tam kan hücresi sayımı- Anemi bulgusu yani düşük kırmızı kan hücresi sayısı kan kaybını gösterir. Trombosit sayısı da, pıhtılaşma için gerekli hücrelerin sayıca yeterli olup olmadığını belirler. Serum biyokimyası – Toksinlerden ya da kanamaya neden olacak karaciğer veya böbreklerdeki bozuklukları veya altta yatan diğer hastalıkların saptanmasını sağlar.
  İdrar tahlili – İdrarda kan ve diğer anormallikleri gösterir.
  Pıhtılaşma testleri – Kandaki i pıhtılaşma mekanizmalarının işlevini gösterir.
  Radyografiler (X-ışınları) – Burun kanaması vakalarında göğüs, kafatası ve ağız boşluğu radyografisi alınır.
  Tansiyon – Yüksek tansiyon burun kanamasına neden olabilir.
  Nazal sürüntü – Herhangi bir bulaşıcı mikroorganizmayı tanımlamak için kültür ve antibiyotik duyarlılık testleri yapılır. Mantar kültürleri – Burun boşluğunda mantar enfeksiyonlarını taramak için kültürler yapılır. Bunların haricinde, evcil hayvanınızın ilk bulgularına ve durumuna göre daha spesifik testler de yapılabilir. Kemik iliği analizi, Ehrlichia antikor testleri, kene hastalığı testleri, sinüs ve kafatası
  röntgenleri, MRI ve rinoskopi (küçük bir endoskopla burun boşluklarının görüntülenmesi) gibi. Burun kanamasında tedavide başarı, hastalığa ve hastanın genel durumuna bağlıdır. Yaşı ileri bir hastada, sebep , burun boşluğundaki kötü huylu bir tümör ise, iyileşme şansı çok yüksek olmayabilir. Ama, kanamanın sebebi buruna batmış basit bir diken parçası ise, dikenin çıkarılması ile tedavi sağlanmış olur.

  Sağlıklı ve mutlu hayvan, sahibine de mutluluk verir, ve mutluluk sağlıktır, sağlık da mutluluk. Hep mutlu kalın.

  Dr. Gülay ERTÜRK
  Vet. Hek- Homeopat
  www. petklinik.com

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ