14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Kilo vermek istiyorsanız kahvaltıda bunları tüketmeyin!

  Günün ilk ve en önemli öğünü olan kahvaltıda tükettiğimiz bazı besin maddeleri bazen kilo vermemize engel olabiliyor.

  Özellikle kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bazı kahvaltı alışkanlıkları, faydadan çok zarar veriyor. Zayıflama maratonunuzu sabote etmemek için, şimdi bahsedeceğimiz 6 besini kahvaltı rutininizden çıkarmanızda fayda var.

  Şekerli gevrek

  ŞEKERLİ GEVREKLER

  Kahvaltıda şekerli tahıl gevrekleri tüketmeniz, kan şekerinizi yükselttiği gibi gün içinde daha fazla şeker alımını da tetikler. Bu tür bir kahvaltı şeker açısından zengin, sağlıklı yağ, vitamin ve mineral, protein ve lif açısından ise son derece fakirdir. Kahvaltıda yeterince beslenemezseniz, hemen acıkırsınız ve gün içinde daha fazla kalori tüketirsiniz.

  Sağlıklı bir atıştırmalık olarak adlandırılan granola da şeker açısından zengin olduğundan tüketirken dikkat edilmeli.

  Waffle

  WAFFLE

  Waffle, karbonhidrat bakımından son derece zengindir ve çok çabuk sindirildiği için sizi uzun süre tok tutmayacaktır. Üstelik üzerine ekleyeceğiniz şeker de sabah kahvaltınız için pek iyi bir seçim değil.

  Portakal suyu

  PORTAKAL SUYU

  Sabahları portakal suyu içmek kulağa son derece sağlıklı gelebilir. Ancak portakal suyu şeker açısından zengindir. Özellikle hazır portakal suları içmeyi tercih ediyorsanız, bu alışkanlığınızdan derhal vazgeçmenizde fayda var.

  Hazır meyve suları birçok süreçten geçtiği için içeriğindeki vitamin ve mineraller de yok olabiliyor.

  Simit

  SİMİT VE KREM PEYNİR

  Hızlı kahvaltının iki vazgeçilmez ürünü olan simit ve krem peynir, pek de besleyici bir çift değil. Yine de sabahları simit yemek istiyorsanız, üzerine krem peynir yerine avokado ezmesi sürmeyi deneyin. Bu şekilde kahvaltınızda protein, lif ve sağlıklı yağ da tüketmiş olursunuz.

  Yağ yaktıran 16 besin |
  Yağ yaktıran 16 besin |

  YULAF EZMESİ

  Yulaf ezmesi özellikle kilosuna dikkat edenlerin tercih ettiği bir kahvaltı. Ancak işlem görmüş ve paketlenmiş yulaf ezmelerinden uzak durmalısınız.

  Meyveli yoğurt

  MEYVELİ YOĞURT

  Yoğurt son derece besleyici bir ürün olsa da, meyveli ve aromalı yoğurtlar işlem gördüğü için tercih edilmemeli. İyi bir kalsiyum, protein ve probiyotik içeren yoğurtlar, işlem gördüklerinde renklendirici ve tatlandırıcılarla doldurulurlar.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ