2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Kıl dönmesinde belirtiler dikkate alınmalı

  Medical Park Çanakkale Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Fehim Diker, kıl dönmesiyle ilgili olarak ''Deri altında biriken kıllar zamanla kistik bir yapı halini alır. Sonrasında bu yapının iltihaplanmasına bağlı olarak hastalık tablosu ilerler'' dedi.

  ”KÜÇÜK KIZARIKLIKLAR SİVİLCE GİBİ DEĞERLENDİRİLİR”

  Kıl dönmesi vakalarının kuyruk sokumunda başladığını ifade eden Op. Dr. Fehim Diker, şunları söyledi: ”Kıl dönmesinin başlangıç aşamasındaki belirtileri genelde önemsenmez. Küçük bir kızarıklık gibi başlayan rahatsızlık hasta tarafından bir sivilce gibi değerlendirilir ve sıkıştırılarak içi boşaltılmaya çalışılır. Sonrasında kötüye giden hastalık tablosu ile hasta sağlık kuruluşuna başvurma gereği hisseder. Sosyal baskılar ve utanma gibi durumlar da hastaların sağlık kuruluşuna başvurmasını geciktiren nedenlerdendir. Eğer kuyruk sokumu bölgesinde kızarıklık varsa, kanlı veya kansız akıntı ve o bölgede kaşıntı söz konusuysa muhakkak uygun bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aksi durumda hastalığın gidişatı daha da kötüleşecek ve kıl dönmesinin olduğu bölgedeki ağrı dayanılamayacak hale gelecektir. Özellikle otururken ve yatarken ağrı artacak, bu da kişinin yaşam konforunu kötü yönde etkileyecektir.”

  ”15-25 YAŞ ARASI KİŞİLERDE RASTLANIYOR”

  Kıl dönmesi rahatsızlığının erkeklerde daha fazla göründüğünü belirten Op. Dr. Fehim Diker, ”Kıl dönmesi rahatsızlığına genellikle 15-25 yaş arasındaki kişilerde rastlanmaktadır. Kıl oranının yüksek oluşu, jiletle vücut temizliği yapılması ve obezite de riski arttıran faktörlerdir. Ayrıca sürekli oturarak zaman geçirilmesi veya çalışılması da kıl dönmesinin nedenleri arasındadır” diye konuştu.

  KİŞİSEL HİJYENE DİKKAT EDİLEREK ÖNLENEBİLİR

  Bazı alışkanlıkların değiştirilmesiyle kıl dönmesi rahatsızlığı yaşama olasılığının azaltılabileceğine değinen Op. Dr. Fehim Diker, “Genel hijyen kurallarının yanında kuyruk sokum bölgesinin hijyenine gösterilecek özen ile kıl dönmesi riski azaltılabilir. Ayrıca, dik bir şekilde oturmak, hareketli bir yaşam tarzı ve vücut kıllarının uygun temizliği kişileri kıl dönmesi rahatsızlığından koruyacak tedbirler arasındadır” ifadelerini kullandı.

  AMELİYATSIZ TEDAVİ MÜMKÜN

  Op. Dr. Fehim Diker, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Kıl dönmesinde rahatsızlığın aşamasına göre ameliyatsız tedavi yapılması mümkündür. Burada kıl dönmesinin bulunduğu bölgeye yapılacak bakım ve banyolar, epilasyon, kristalize fenol uygulaması gibi uygulamalar tercih edilebilir. Ayrıca ilgili bölgeye yapılacak ilaç enjeksiyonları da bir seçenektir. Hemen hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi kıl dönmesi rahatsızlığına sahip kişiler de ameliyatsız tedavi olmayı tercih eder.”

  DİĞER BİR SEÇENEK LAZER TEKNOLOJİSİ

  Son olarak kıl dönmesi rahatsızlığının teknolojik tedavi yöntemleri hakkkında konuşan Op. Dr. Fehim Diker, ”Kıl dönmesinin tedavisinde başvurulan yöntemlerden biri de lazer ile tedavidir. Bu tedavi tekniği sayesinde operasyon bölgesinde kesi ve dikiş olmadan işlem yapmak mümkündür. İşlem doku hasarını minimum seviyeye indirdiği için hastanede yatış süreleri ve normal hayatlarına dönüş süresi kısalmaktadır. Bu durum sayesinde iş gücü kaybı da azalmaktadır” diyerek sözlerini noktaladı.

  Hemoroitte lazer tedavisiyle aynı gün taburcu olun

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ