20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Dr. Gülay Ertürk
  Veteriner Hekim-Homeopat

  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezunu. İngiliz Homeopati Enstitüsü’nden Veteriner Homeopati eğitimi alan Ertürk’ün, Kediniz Konuşuyor ve Köpeğiniz Konuşuyor isimlerinde yayınlanmış iki kitabı bulunuyor. . Merkezi Ankara’da bulunan Veteriner Homeopati Derneğinin kurucu üyesi ve geçmiş dönem başkanıdır.

  Kedi köpekler neden kötü bir koku yayar? Evcil hayvanlarda anal keseler

  Bazen çevremizdeki kedi köpeklerin çok kesif, kötü bir koku yaydığını ve bu kokunun etrafa sindiğini hissederiz. Peki bu koku neden oluşuyor? Veteriner Hekim-Homeopat Gülay Kabasakal Ertürk hayatimsaglik.com için yazdı.

  Kedi ya da köpekler çok korktukları zaman, çok kesif, kötü bir koku yayabilirler. Bu kötü kokunun nereden geldiğini aslında tecrübeli kedi ve köpek sahipleri bilir. Ancak, yeni bir hayvan sahibiyseniz, bu konuda anlatacaklarımı, pür dikkat okuyun lütfen.

  Evcil ve vahşi tüm memeli etoburlar yani; kediler, köpekler, kurtlar, aslanlar, tilkiler, kokarcalar, kunduzlar… Bağırsaklarının son kısmı olan rektumlarında, anüs çıkışına yakın iki küçük salgı bezine sahiptirler. Bu salgı bezleri, saatin 8 ve 4 konumunda bulunur. Anal bezler veya anal keseler olarak adlandırılırlar. Kesenin duvarları, sekresyon üreten bezle kaplıdır. Üretilen sıvılar anal keselerde depolanır. Anüsün hemen içine açılan küçük bir kanal ile serbest bırakılırlar.

  KEDİ VE KÖPEKLER NEDEN KÖTÜ KOKU BIRAKIR?

  Bu keseler, kahverengi, gri gibi bir renkte bir sıvı içerirler. Bu sıvı, kendilerine has bir koku ile doludur ve bölge belirteci fonksiyonu olan feromonları içerir. Hayvanlar, dışkı yaptıklarında bu keseleri boşaltırlar. Dışkı içerisinde bu sıvı görünmez ancak dışkıya belirgin bir koku sağlar ve tabiri uygunsa hayvanlar bireysel imzalarını atmış olurlar.

  Evinizdeki küçük dostunuzun, dışarıya çıktığında tanıştığı köpek arkadaşlarının poposunu ya da yerdeki dışkıyı koklamasındaki maksat budur. Yani birbirlerinin poposunu koklayarak bir çeşit kartvizit alışverişi yapmış olurlar. Bazen de çok korktuklarında anal bez sıvısı aniden serbest hale gelir ve kötü bir koku yayılır. Bir daha unutamayacağınız yoğunluktaki o  dayanılmaz koku, kokuşmuş çiğ balık gibi bir şeydir.

  ANAL KESE PROBLEMLERİ NASIL BELİRTİ VERİR?

  Anal keselerde problem olduğunda kedi ya da köpeğimiz poposunu yere sürtmek için adeta kızakla kayıyormuş gibi bir davranış yapar. Sahipleri genellikle bu eylemi, bağırsaklarında parazit var ve o yüzden anal bölgesi kaşınıyor diye yorumlar ama çoğu kez aslında bu bir anal kese probleminin göstergesidir. Anal kese sorununu gösteren eylemlerden diğerleri ise; anüsü aşırı yalama, oturmada ya da ayakta durmada huzursuzluk, dışkıda veya anüs çevresinde kan görülmesi, anüse yakın yerde yumru ya da kitle görülmesi, kedilerde tuvalet kabı dışında başka yerlere tuvalet yapma, kuyruğunu veya anüsünü yalama ve ısırma, şeklinde sıralanabilir.

  ANAL BEZ SORUNLARI NELERDİR, NİÇİN ORTAYA ÇIKAR?

  Peki anal bez sorunları nelerdir ve niçin ortaya çıkar? Anal bezler tıkanabilir. Enfekte olabilir. Niçin enfekte olduğuna gelince; normalde dışkıda bulunan bakteriler kanallarda kolayca ilerleyebilir ve keselere girebilir. Normal durumlarda, bağırsak hareketi sırasında salgılar dışarı atıldığında bakteriler de dışarı atılır. Ancak keseler, kese sıvısı normal şekilde boşalamayacak kadar bakteriler ile etkilenirse, etkilenen sıvı, bakteri üremesi için daha da ideal hale gelir. Anal keseler bu şekilde enfekte olduğunda, sıvı, kanlı hale gelir ve sonunda keseler irinle dolar ve anal kese apsesi oluşur. Kese içindeki sıvı akışkanlığını kaybedip  kalınlaştığında atılması da zorlaşır. Anal kese enfeksiyonu, perianal apselere sebep olduğunda, rektumun bir veya iki tarafında sıcak, ağrılı şişlikler olur. Tedavi edilmediği takdirde, üstteki deri patlayana kadar basınç artmaya devam eder ve anal kese yırtılması adı verilen bir durumda, irin dışarı akar. İrin, daha sonra çevre dokulara yayılabilir ve rektum veya anusta ciddi hasara neden olabilir.

  Bir başka sorun da fistülleşmesidir. Apse tedavi edilmezse, yırtılır ve fistüle neden olabilir. Fistül, normalde birbirine bağlanmayan iki doku, organ ya da damar arasında oluşan anormal bağlantıdır. Yani anal apse fistülleşirse anormal bir yol ile enfeksiyon vücut dışına akar. Böyle durumları yaşayan hayvanlar acı çekerler ve tıbbi tedavi gerekir. Tedavi için, katılaşmış içerik temizlenir. Etkilenen kese, antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Enfeksiyon için, gerekirse, keseler cerrahi olarak çıkartılıp alınabilir. Keselerin cerrahi olarak çıkarılması, anüsteki sfinkter kontrolünün kaybolması gibi riskleri de barındırır. O yüzden çok da tercih edilmez. Dolayısıyla, iş bu aşamaya gelmeden tedaviye erkenden başlamak yerinde olur.

  Özellikle yaşı ilerlemiş hayvanlarda anal bezlerde adenokarsinomlar gelişebilir. Kısacası, klinik bir bulgu fark edilir fark edilmez hemen muayene edilmelidir. Anal kese hastalıkları önemlidir. Tekrarlayabilir. Tekrarlayan anal kese hastalıklarının altında başka sebepler olabilir. Megakolon, irritabl bağırsak hastalığı, gıda alerjileri gibi.

  ANAL KESE SORUNU YAŞAMAMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

  Öncelikle beslenme çok önemlidir. Lif açısından zengin bir yemekle beslemek, dışkı yaptıklarında kesedeki sıvı sekresyonun atılmasına yardımcı olmak adına sert, sıkı bir dışkı oluşturmaya yardımcı olabilir. Ayrıca evde yapılan mamalarla beslenenler için mamayı hazırlarken kabak, yeşil fasulye, marul, havuç gibi yüksek lifli sebzeler eklenebilir. Lif, bağırsak sağlığında faydalı rol oynayan bir karbonhidrattır. Düzenli veteriner hekim kontrolü de hastalıkların önlenmesinde önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi, anal kese sorunlarında da önlemek tedavi etmekten  her zaman iyidir.

  Sağlıklı ve mutlu hayvan sahibine de mutluluk verir, ve mutluluk sağlıktır, sağlık da  mutluluk. Hep mutlu kalın.

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ