23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Karpuzdaki bu tehlikeye dikkat!

  Yaz mevsiminin en çok tüketilen meyvelerinden biri olan karpuz adeta serinleme yollarından biri olarak görülüyor. Peki karpuz alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte karpuz hakkında bilinmesi gerekenler.

  Karpuzu seçerken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Birçok kişi karpuzda aradığı lezzeti bulamayabiliyor. Peki iyi karpuz nasıl anlaşılır?

  Resmi makamların güvenli raporlarına rağmen sivil kuruluşların iddiaları devam ediyor. Ortaya atılan iddialara göre, forchlorfenuron hormonu kanseri tetiklemesinin yanı sıra nörotoksin olarak da tehlike arz ediyor.

  Yani forchlorfenuron beyin sağlığı açısından da son derece zararlı. Tehlike uyarılarını ciddiye alanların yapabilecekleri tek şey bu kimyasalın kullanıldığı ürünleri ayırt edebilmek. Çünkü resmi raporlara göre sağlıklı olan forchlorfenuron hormonunun kısa vadede yasaklanması zor.

  Bu yöntemler, konu üzerine kafa yoran hormon karşıtı aktivistler tarafından ortaya konmuş. Hormon karşıtlarının dikkat çektiği en önemli belirti meyvenin yapısında meydana gelen çatlaklar.

  Forchlorfenuron büyümeyi hızlandırdığından dolayı büyüme sonrası çatlaklar belirgin olarak görülüyor.

  Öte yandan forchlorfenuron kullanılan meyveler doğallarından bile daha canlı ve taze görünebiliyor. Ancak bu görünümümün gerçek olmadığı lezzet konusuna gelince anlaşılıyor.

  Canlı görünen bir karpuz ısırdığınızda yavan bir tat veriyorsa, o karpuz forchlorfenuron veya benzeri bir hormona maruz kalmış olabilir.

  Kullanılan hormon karpuzu zamanından önce olgunlaştırdığı için bu durum meyvedeki su oranı üzerinde de oldukça etkili oluyor. Meyve, olması gereken zamandan önce olgunlaştığı için maalesef içinde yeteri kadar sıvı barındırmıyor.

  Forchlorfenuron hormonu meyveyi o kadar hızlı olgunlaştırıyor ki, karpuzun o çok sevdiğimiz kan kırmızısı rengi tam olarak oluşamıyor. Dışarıdan ilk bakışta capcanlı görünen kabuğun altından çıkan beyaza çalan kırmızı o karpuzda kesinlikle hormon kullanıldığının belirtilerinden biri.

  Ancak bu beyaz çekirdek tüyosu sadece normal karpuz için geçerli. Bunun beyaz çekirdekli karpuz cinsiyle karıştırılmaması gerekir.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ