10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Karaciğer yetmezliğini MELD skoru gösteriyor

  Karaciğer yetmezliğine neden olan durumların başında siroz geliyor. Karaciğer yetmezliğinde organ nakli faktörünü MELD puanının belirlediğini ifade eden Prof. Dr. Onur Yaprak, karaciğer nakli için belli kriterler olduğunu belirtti. MELD puanı adı verilen puanlama sisteminde hastanın aldığı skorun minimum 15 puan olmasının bu kriterlerden en önemlisi olduğuna dikkat çekti.

  Karaciğer yetmezliğine neden olan durumların başında siroz geliyor ve kan pıhtılaşmasında uzama, sarılık, karında ve bacaklarda sıvı toplanması-ödem ve şuur bulanıklıkları gibi birçok semptom görülebiliyor. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Nakli bölümünden Prof. Dr. Onur Yaprak, karaciğer yetmezliğinde organ nakli faktörünü MELD puanının belirlediğine dikkat çekti ve nakil için hastanın aldığı MELD puanının en önemli kriter olduğunu ifade etti.

  Prof. Dr. Onur Yaprak, karaciğer naklinin, hasta karaciğerin ameliyatta vücuttan tamamen çıkarılarak yerine canlı donörden alınan parça karaciğer veya kadavra donörden alınan tam bir karaciğerin nakledilmesi işlemi olduğunu aktardı.

  Sağlıklı bir karaciğerin vücudun kimya fabrikası gibi işlev gördüğünü aktaran uzman isim karaciğerin görevleri hakkında bilgi verdi.

  Buna göre karaciğer, tüketilen besinlerle alınan protein, karbonhidrat ve yağların birçok kimyasal işlemden geçirilip metabolizmasının sağlanması ve vücutta kullanılır hale getirilmesi, ağız yoluyla alınan ilaçların ve kimyasal maddelerin zararlı etkilerinin temizlenmesi, safra üretimi ve salgılanması, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesi karaciğerin en önemli görevleri arasında yer alıyor.

  Kan pıhtılaşmaması, sarılık ve ödeme dikkat

  Prof. Dr. Yaprak, karaciğer yetmezliğinde kan pıhtılaşmasında uzama, kan bilirubin değerinin artışına bağlı sarılık, karaciğerdeki protein yapımında bozulma sonucu kan albümin değerinin düşmesi, karında ve bacaklarda sıvı toplanması-ödem, şuur bulanıklıkları gibi birçok belirtinin ortaya çıktığını söyledi.

  Karaciğer yetmezliğine neden olan durumların başında siroz hastalığının geldiğine dikkat çeken Yaprak, sirozu karaciğerin şeklinin bozulması, sertleşmesi ve içinde nodüller oluşması olarak tanımladı.

  Yaprak, sirozun nedenleri arasında en büyük grubu hepatit C ve B virüsleri, bazı metabolik hastalıklar alkole bağlı olan veya sağlıksız beslenmeye bağlı olan karaciğer yağlanmaları olarak sıraladı.

  Her siroza nakil gerekmiyor

  Her karaciğer sirozuna karaciğer nakli önermediklerini belirten Prof. Dr. Yaprak, karaciğer nakli için belli kriterler olduğunu MELD puanı diye adlandırılan puanlama sisteminde ise  hastanın aldığı skorun minimum 15 puan olmasının bu kriterlerden en önemlisi olduğunu belirtti.

  Konu ile ilgili ayrıntıları paylaşan Prof. Dr. Yaprak, “MELD puanı hastanın kan tahlil sonuçlarından hesaplanır. Ancak sadece MELD puanına göre nakil ihtiyacı belirlenmiyor. MELD puanı 15’in altında olsa bile hastanın karnında tedaviye dirençli sıvı birikmesi, yemek borusu varislerinden tedaviye dirençli kanamalar olması, hastanın karaciğerinde hepatosellüler tipte kanser gelişmiş olması, bazı karaciğer kaynaklı metabolizma hastalıklarının bulunması, hatta safra yolları kaynaklı sirozlarda günlük yaşamı etkileyen kaşıntı gibi birçok durum nakil gerekliliğini belirliyor” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ