21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kanserden ölüm oranları yüzde 30 düştü

  Dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan kanser ile ilgili umut verici bir haber geldi. 2021’de yayınlanan Dünya Kanser İstatistik verilerine göre, kanser görülme oranlarında artış yaşanırken, kanserden ölüm oranları düştü. Özellikle akciğer kanserinden ölümlerde yüzde 30 azalma yaşandı.

  Medical Park Florya Hastanesi’nden Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Meral Günaldı, 2021 yılında yayınlanan Dünya Kanser İstatistik verilerine göre, kanserden ölüm oralarının düştüğünü belirterek bunun umut verici bir gelişme olduğunu söyledi.

  Medical Park Florya Hastanesi’nden Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Meral Günaldı
  Medical Park Florya Hastanesi’nden Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Meral Günaldı

  Kanser de kronik hastalık haline geliyor

  Doç. Dr. Meral Günaldı, Dünya Kanser İstatistik verileri ile ilgili yaptığı değerlendirmede,  “Verilerde gerçekten sürpriz sonuçlar bulunuyordu. Kanser görülme oranları artarken, kanserden ölüm oranlarının düşüş gösteriyor. Özellikle akciğer kanserinde ölüm oranında yüzde 30 bir azalma görüldü. Umut verici bu veriler bize kanserin kronik bir hastalık haline geldiğini, yönetilebilir olduğunu gösteriyor” dedi.

  Vaka sayısındaki artışın nedeni olarak risk faktörlerinin gösterilebileceğini belirten Doç. Dr. Günaldı şöyle konuştu. “Tanı ve teşhis yöntemlerindeki gelişme erken tanı alan vaka sayılarını yükseltiyor. Bunların hepsi bizler için olumlu süreçler.”

  Kanserden ölüm oranları yüzde 30 düştü
  Kanserden ölüm oranları yüzde 30 düştü

  Erken tanı ve akıllı ilaçlar başarıyı artırıyor

  Akciğer kanserlerinde ölüm oranındaki 3’te 1 azalma ile ilgili olarak Doç. Dr. Meral Günaldı, “Tanı ve tedavideki gelişmeler, erken tarama kapsamında erken tanı alan vakalar, yeni gelişen tedavi yöntemleri, akıllı ilaçlar olarak bilinen immünoterapilerin gelişmesi ölüm oranlarının azalmasını sağlıyor” ifadesini kullandı.

  En çok hangi kanser türleri görülüyor?

  Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Meral Günaldı en çık görülen kanser türleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Kadınlarda meme, erkeklerde ise prostat kanserinin en sık görülen kanserler arasında bulunuyor. Her iki cinsiyette de ikinci sırada akciğer kanseri yer alıyor. Üçüncü sırada ise kolon kanseri geliyor. Bu dünya vakaları için geçerli. Ölüm oranlarına bakıldığında ise akciğer kanseri hem kadın hem erkekte birinci sırada. Türkiye’de ise kadınlarda ilk sırada meme ikinci sırada ise tiroid kanseri yer alıyor. Bu durum da toplumda sigara içme oranını bize gösteriyor.”

  Kanserden ölüm oranları yüzde 30 düştü
  Kanserden ölüm oranları yüzde 30 düştü

  Koronavirüsten ölen kanser hastamız olmadı

  Covid 19 nedeniyle kanser tanılarında gecikmeler yaşandığını ifade eden Doç. Dr. Günaldı ileri evre hasta sayısında artış olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de bu süreçte kanser hastalarının tedavileri aksamadan sürdü. Hastalarımızın tedavilerine hijyenik şekilde devam edildi. Buna rağmen Covid 19 pozitif olan vakalarımız oldu. Sağlıklı popülasyona göre baktığımızda koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kanser hastamız bulunmuyor. Onkoloji hastalarımızda mutlaka önce enfeksiyon tedavi edilir ardından ise kemoterapi uygulanır. Biz de tedavi sürecinde Covid 19’a yakalanan hastalara bu prosedürü uyguladık. Kanser hastalığı ilerlemesine rağmen koronavirüse yakalanıp yaşamını yitiren hastamız neredeyse olmadı.”

  Kanser hastaları Covid 19 aşılarını yaptırmalı

  Kanser hastalarının aşılama konusunda öncelikli gruba dahil edildiğini belirten Doç. Dr. Günaldı. “Hastalar immün sistemi düşük olan bir tedavi sürecinden geçiyorlar. Bu nedenle kanser hastaları doktorlarının bilgisi dahilinde Covid 19 aşısını yaptırmalı. Kemoterapi alan hastalar da ise arada en az bir hafta ila 10 gün süreç bırakıp daha sonrasında ise kan tahlillerine göre, hastanın genel durumuna göre aşılarını yapmaya çalışıyoruz.”

  Kanserden ölüm oranları yüzde 30 düştü
  Kanserden ölüm oranları yüzde 30 düştü

  Akıllı ilaç tedavileri hangi hastalara uygulanıyor?

  Kanser hastaları için yeni tedavilerin umut verici olduğunu kaydeden Doç. Dr. Meral Günaldı sözlerini şöyle tamamlandı: “Biz akıllı ilaç ya da immünoterapi almaya geldik diyen hastalar oluyor. Yeni tedaviler bir umut ışığı ve bu çok da haklı bir beklenti. Bunun yanında ise bilim sürekli gelişiyor. Ancak her hastaya her tedavi uygulanamayabiliyor. İmmünoterapinin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış belli kanser türlerinde etkinliği gösterildi. Akciğer, böbrek, cilt, mesane gibi kanserlerde metastatik evrede, evre 4 hastalarda yararı var. Akciğer kanserinde ise birinci seride fayda sağlıyor.”

  Kanser aşısı çalışmalarında gelişme: Bir yıl içinde insan çalışmalarına başlanacak

  Boğaziçi’nden derin doku kanserleri için yeni tedavi yöntemi

  Pankreas kanseri tedavisi için Boğaziçi’nden nano ilaç

  Pandemi döneminde lenf ve kan kanseri hastalarına öneriler

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ