21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kalp ameliyatlarında ‘Ozaki’ dönemi

  Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Erkan Kurulay, kalp kapakçığı ameliyatlarında kullanılan Ozaki yöntemiyle ilgili bilgi vererek avantajlarını anlattı.

  Kalp kapakçığı ameliyatlarında son yıllarda kullanılmaya başlanan Ozaki yöntemi hem hastaları enfeksiyonlardan koruyor hem de üreme dönemindeki kadın hastaların gebe kalma şanslarını etkilemiyor. Peki Ozaki yöntemi nedir? Kalp kapakçığı ameliyatlarında kullanılan Ozaki yöntemi nasıl uygulanıyor?

  Ülkemizde son yıllarda kullanılmaya başlanan ve Japon bilim insanı Dr. Ozaki tarafından mekanik ve biyolojik kalp kapaklarına alternatif olarak geliştirilen ‘Ozaki’ yöntemi ile kalp kapakçığı ameliyatlarında yeni bir döneme girildi. A Life Hospital Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Erkan Kurulay, Özaki yönetiminin birçok avantajı olduğunu belirtti. Ozaki yöntemi ile kalbi saran dokudan kalp kapakçığı yapılırken, ameliyat sonrası enfeksiyon riski de azalıyor. Protez takılarak gerçekleştirilen kalp ameliyatları sonrasında kullanılmak zorunda olan kan sulandırıcılar kadınların gebe kalma oranını neredeyse sıfıra indirirken, Özaki yöntemiyle yapılan ameliyatlarda bu sorun da ortadan kalkıyor.

  A Life Hospital Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Erkan Kurulay
  A Life Hospital Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Erkan Kurulay

  Ameliyat sonrası enfeksiyon gelişimi önemli bir sorun

  Kalp kapak ameliyatlarında yakın zamana kadar kullanılan teknikler ile ameliyat sonrasında enfeksiyon riskinin önemli bir sorun oluşturduğunu söyleyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Kuralay, bu ameliyat sonrası hastanın enfeksiyondan korunması için genel sağlık kontrolü yapılması hem de ömür boyu kan sulandırıcı kullanması gerektiğini belirtti.

  Pıhtı beyne gittiğinde felce neden olabilir

  Prof. Dr. Erkan Kurulay kan sulandırıcı kullanılmadığında ortaya çıkacak problemlerle ilgili şunları söyledi: “Hasta, kan sulandırıcı kullanmadığı zaman, kalp kapakçığı üzerinde oluşan pıhtı kan hareketlerini bozup, nefes darlığından ani kalp ölümüne kadar giden komplikasyonlara sebep olabiliyor. Oluşan pıhtı hareket ederse, beyne gittiği zaman, beyinde de aniden gelişen felçlere neden olabilir. Bu nedenle artık stratejilerimizi değiştirdik. Enfeksiyon, günlük hayatta sürekli karşılaşabileceğimiz bir durum. Bir diş fırçaladığınız zaman bile dişinizdeki mikroplar 30 dakika boyunca kanınıza geçebilir. Bu durum kalp kapağı ameliyatı geçirmiş bir insan için büyük problem. Dünyada 20-25 yıldır mitral kapağı koruyucu ameliyatlar yapılmakta ve bu ameliyatlarda yapay protez pek fazla kullanılmadığı için bu tür pıhtılaşma sorunları da fazla yaşanmamakta.”

  Kalp ameliyatlarında 'Ozaki' dönemi
  Kalp ameliyatlarında ‘Ozaki’ dönemi

  Yüzde 90 başarı sağlandığı ortaya kondu

  Hem aort hem de mitral kapakta strateji değiştirdiklerini belirten Prof. Dr. Kurulay,  öncelikle aort kapakta ‘Ozaki’ tekniğini kullanmaya başladıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Bu teknikle kişinin kalbi saran dokusunda kapakçık yapmaktayız. Bu yapılan kapakçık her zaman normal bir protezden daha iyi sonuç veriyor. Eğer ameliyat yaptığınızda kapakta bir fonksiyon kaybı yoksa, hastanın yaşam kalitesi daha çok yükseliyor. ‘Ozaki’nin kendi yayınladığı bin 440 hastalık serisinde, yüzde 90 oranında başarı sağlandığı ortaya kondu.”

  Ozaki yöntemi nasıl uygulanıyor?

  Prof. Dr. Kurulay uyguladıkları Ozaki tekniğini şöyle anlattı: “Bizim yaptığımız ameliyat son derece basit. Hastanın kendi kapak dokusunu bir solüsyon ile sertleştiriyoruz. Sonra ölçülerini alıyoruz. Bu ölçülere göre kesip, sökülen aort kapağının yerine bu kapakçık parçalarını dikiliyor. En da sonunda da ağızdan soktuğumuz bir eko aleti ile bu kapakçıkların fonksiyonlarını görüyoruz. Bu fonksiyonlarda bir problem yoksa da, hastayı kalp-akciğer pompasından ayırıyoruz.”

  Kalp ameliyatlarında 'Ozaki' dönemi
  Kalp ameliyatlarında ‘Ozaki’ dönemi

  Kalp fonksiyonları normale yakın hale geliyor

  Prof. Dr. Erkan Kurulay Ozaki yönteminin ameliyat sonrasında sağladığı avantajlar ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Ozaki tekniği ile yapılan ameliyatlar sonrasında hasta enfeksiyonlara karşı dirençli oluyor. Herhangi bir kan suladırıcı kullanmıyor. Sadece aspirin kullanıyor. En önemlisi, hastanın kalp fonksiyonlarını normale yakına getiriyoruz. Koyduğumuz mekanik kapaklarda göreceli olsa da bir daralma meydana geliyor. Ama bu teknikle en küçük kapak bedenini de kullansak, kalbin istediği açıklığı elde edebiliyoruz. Bu da çok güzel bir sonuç.”

  Gebe gelme şansını etkilemiyor

  Ozaki yönteminin özellikle üreme dönemindeki kadın hastalar için de avantajlar sağladığını belirten Prof Dr. Kuralay sözlerin şöyle tamamladı: “Kadın hastalarımızda bu tip rahatsızlıklar olduğunda, hastalarımıza mekanik kapak protezi uyguladığımızda, hasta ömür boyu kan sulandırıcı kullanmak zorunda oluyordu. Bu da üreme dönemindeki kadınların neredeyse hamile kalma oranı sıfıra düşüyor. Gebelik ya da hamilelik ile ilgili endişeleri ya da beklentileri varsa ‘alternatif bioprotez’ dediğimiz kapakları takıyoruz; ama onların da ömürleri kısıtlı oluyor. Hasta 5-10 yıl arasında bir kapak ameliyatına maruz kalıyor. Ama ‘Ozaki’ tekniği ile hayatına normal bir şekilde devam ediyor.”

  Kolesterol nasıl düşürülür, ilaç kullanmak gerekli mi?

  Kalp krizi anında sakın öksürmeyin!

  Trafik gürültüsü kalp hastalığı riskini artırıyor! İşte İstanbul’un en gürültülü noktaları

  “Covid-19’dan kaybedilen hastaların yüzde 52’sinde kalp yetmezliği gelişti”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ