28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Kademeli normalleşme mart ayında başlıyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan pandemi sürecine ilişkin olarak yasakların kademeli olarak kaldırılacağını duyurdu. 

  Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme süreci ile ilgili olarak “Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre illerimizi dört gruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

  İller risk durumuna göre dört gruba ayrılacak

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:
  İllerimizi dört gruba ayırarak mart ayı başı itibari ile kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük orta yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız normalleşme takvimine de buna göre yürüteceğiz.

  Kafe restoranları rahatlatacak yol haritası açıklanacak

  Cumhurbaşkanı Erdoğan kafe ve restoranların kademeli olarak açılmasıyla ilgili formülü de şöyle anlattı: “Özellikle salgın sebebiyle işini ara vermek zorunda kalan restoran, Kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacak. halen uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden Öğrencilerimizin durumu da yine illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecektir.”

  Sokağa çıkma yasağı da illere göre uygulanacak

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında hafta sonu yasaklarına da değindi: Sokağa çıkma sınırlamasını da hafta sonu uygulamasından başlanarak illerdeki vaka, aşılama ve diğer kriterlere göre aşamalı olarak kaldırılacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur ne kadar hassas davranır kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir.”

  Bilim Kurulu Üyesi uyardı: İki hafta içinde durum tersine dönebilir

  Prof. Dr. Uğur Şahin: Virüsün bizimle kalacağı çok açık

  Pandemi, çalışanlarda stres, kaygı ve yalnızlığı artırdı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ