19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  İşte demir eksikliği ve kansızlığı önleyen besinler

  Yorgunluk ve güçsüzlüğe neden olan ayrıca bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etkilere yol açan demirin eksikliği hemen her yaşta görülebiliyor. Diğer yandan sağlıklı bir vücut için oldukça önemli olan demir minerali, günlük diyete eklenen besinlerle sağlanabiliyor. İşte, demir eksikliği ve kansızlığı önleyen besinler…

  Sabri Ülker Vakfı, demir eksikliği ve kansızlığı önleyen besinler hakkında bilgi verdi ve önemli tavsiyelerde bulundu.

  Vakıf tarafından yapılan bilgilendirmede, sakatat, kırmızı et, yumurta, tam tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyve ve pekmez gibi demir bakımından zengin besinlerin tüketiminin önemine dikkat çekildi.

  Demir eksikliği ve kansızlığı önleyen besinler
  Demir eksikliği ve kansızlığı önleyen besinler

  Ayrıca, bu besinlerin C vitamini ile birlikte tüketilmesinin, demirin emilmesi ve vücutta kullanılmasını artırdığı aktarılan açıklamada örneğin akşam yemeğinde kırmızı etle birlikte yeşil salata tüketilmesinin kırmızı etteki demirden daha fazla yararlanılmasını sağladığı belirtildi.

  Kahvaltıda mutlaka pekmez tüketin

  Demir bakımından zengin olan sakatat, kırmızı et, yumurta, tam tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyve ve pekmez tüketimi, demir eksikliğinin önlenmesine destek oluyor. Aynı zamanda demir içeriği zengin besinlerin C vitamini ile birlikte tüketilmesi, demirin emilimini ve vücutta kullanılmasını artırıyor.

  Demir eksikliği ve kansızlığı önleyen besinler
  Demir eksikliği ve kansızlığı önleyen besinler

  Örneğin akşam yemeğinde kırmızı etin yanında yeşil salata yemek kırmızı etteki demirden daha fazla yararlanmanıza imkan sağlıyor. Greyfurt, portakal, limon, kırmızı biber, kivi, maydanoz, yeşil biber ve brokoli C vitamini bakımından zengin besinler olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

  Akciğeri temizleyen 7 mucize besin

  Sağlıklı ve doğal bal nasıl anlaşılır?

  Bu beslenme alışkanlıkları böbrek yetmezliğine davetiye çıkarıyor

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ