14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  İstanbul’da HES kodu rezaleti

  Koronavirüsle mücadelede en önemli adımlardan biri olan HES kodu, 'BİRgeç' kartlarda sorulmuyor. Durumdan şikayetçi olan vatandaşlar bir an önce konuya el atılmasını istiyor.

  Koronavirüs vaka sayısı İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde artarken gözden kaçırılan bazı aksaklıklar da koronavrüsle mücadeleye sekte vuruyor. İstanbul’a şehir dışından gelen ya da İstanbulkart’ı yanında olmayan vatandaşlar yolculuk yapabilmek için İstanbulkart dolum cihazlarından tek kullanımlık ‘BİRgeç’ kartı almaya yöneliyor.

  Yine toplu ulaşım kartı ile HES kodunu eşleştirmeyen kişilerde bu yolla toplu ulaşım araçlarına binebiliyor. Ancak toplu ulaşım kartı dolum cihazlarından alınan tek kullanımlık ‘BİRgeç’ kartlarında HES kodu sorulmuyor.

  Böylelikle koronavirüslü ya da temaslı olan kişiler HES kodları olmadan toplu taşıma kullanabiliyor.

  İstanbul’da HES kodu rezaleti

  ”HES KODU HİÇBİR ZAMAN ALMADIM”

  Metrobüs kullanana Yıldız Göksu isimli bir vatandaş HES kodu hibir zaman almadığını belirterek, “Her gelen vatandaş tek kullanımlık kartlarla turnikelerden rahatça geçebiliyor. Her şeyimiz o kadar anlaşılmaz ki biz vatandaş olarak işin içinde çıkamıyoruzö dedi. Tek kullanımlık kart kullandığını söyleyen Erkan Şeker ise, “Her zaman tek kullanımlık kart alıyorum. Bazen müşteriye gitmem gerektiğinde tek kullanımlık kart alıyorum ve metrobüs kullanıyorum” ifadelerini kullandı.

  “YETKİLİLER, BİR AN ÖNCE BU DURUMU DÜZENLEMELİ”

  Bir başka yolcu Mübarek Koçova, “Tek kullanımlık kartların satılmaması lazım. Satılacaksa da alan kişinin adı, soyadı ve HES kodu sorulması gerekir” ifadelerini kullandı.

  Murat Başaran ise, “HES kodu sorulmadan bu kartlar satılırsa herkes bu kartları alır ve virüs daha çok yayılmaya başlar. Yetkililerin bu durumu bir an önce düzenlemesi lazım. HES kodu sorulmadan bu kartların satılması çok yanlış. Bu durum yetkililerin ne kadar lakayt çalıştıklarını gösteriyor. Ben bu durumda bir art niyet arıyorum” dedi.

  İstanbul için yeni HES kodu kararı

  Site yüzme havuzlarında HES kodu dönemi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ