28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  İnternette aranan koronavirüs hurafeleri şaşırtıyor

  Pandemi sürecinde internet arama motorlarında en çok 'koronavirüse iyi gelen bitkisel kürler' veya 'koronavirüse iyi gelen tedaviler' aramalarının yapıldığı ortaya çıktı.

  Pandemi

  Hurafelerin pandemi döneminde oldukça fazla olduğunu belirten uzmanlar, yanlış ve bilinçsizce kullanılan kürlerin sağlığa zararlı olabileceği ve kalıcı hasarlara yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

  Dr. Öğr. Üyesi Mikrobiyolog İpek Ada Alver, hurafelerden en önemlisinin ülkemizde sıklıkla görülen arı sokmasının koronavirüs tedavisinde etkili olduğu düşüncesi olduğunu belirtti.

  Bununla birlikte, internet sitelerinde sıkça sorgulanan udi hindi otunun da çoğunlukla başvurulan yöntemler arasında olduğunu aktaran Alver, uzman olmayanlar tarafından önerilen bu kürlerin organ yetmezliğine davetiye çıkarabileceğine dikkat çekti.

  Alver, koronavirüsten koruyacağı, hastalığa iyi geleceği, veya tedavi edeceği düşüncesiyle kullanılan bazı kürlerin, sağlığı tehdit ettiği konusunda uyarılarda bulundu. Sanal dünyanın bu tür tehlikeli reçetelerin ve kulaktan dolma bilgilerin yer aldığı bir ortamı yarattığına da işaret eden genç doktor halk arasında yaygınlaştığı görülen yanlış bilgi ve yönlendirmelerin, salgının kontrolünü zorlaştıracağına da dikkat çekti.

  Altınbaş Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Mikrobiyolog İpek Ada Alver, özellikle sosyal medyada, koronavirüse iyi geldiği iddiasıyla çeşitli madde ve karışımlar paylaşılırken alternatif tedavi yöntemleri sunulduğunu ve bu yanıltıcı bilgilerin bir anda milyonlarca kişiye ulaşabildiğini söyledi.

  “Hem salgınla hem de hurafelerle mücadele ediyoruz”

  American Journal of Tropical Medicine and Hygiene dergisinde yayınlanan araştırmada elde edilen verileri değerlendiren Alver, açıklamasında şunları söyledi:

  “Yaptığımız araştırmalara göre arama motorlarında en çok ‘koronavirüse iyi gelen tedaviler’ ya da ‘bitkisel kürler nedir’ soruları karşımıza çıkıyor.

  Aslında biz şu anda hem salgınla mücadele ediyoruz hem de insanların hurafe inançlarıyla mücadele ediyoruz. Amerika’daki bilimsel yayında yer alan verilere göre arama motorlarında ilk olarak koronavirüse karşı iyi gelen kürler, bitkisel tedaviler araştırılıyor.”

  Bu durumun semptomları olan hastanın bu şekilde gidip test yaptırmamasına neden olduğunu ve kişinin farmakolojik tedavi yöntemlerini reddederek alternatif tedavi yöntemlerini tercih etmesine neden olduğunu belirtti.

  Bu tarz davranışların ise koronavirüsle mücadeleyi zorlaştırdığına dikkat çeken Alver, internetten öğrenilen kürler bilinçsizce uygulandığında çok ciddi yan etkilerle karşı karşıya kalınacağının altını çizdi. Bunun yerine aşıya güvenmeyi, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymayı önerdiklerini ifade etti.

  Udi hindi otu, arı sokması sarımsak…

  Hurafe denilen bilimselliği kanıtlanmamış bu yöntemlere ülkemizde de başvurulduğunu aktaran Dr. Öğr. Üyesi Mikrobiyolog Alver, “Bu hurafelerden en önemlisi ülkemizde yaygın şekilde görülen arı sokmasının koronavirüs tedavisinde etkili olduğu düşüncesi.

  Malatya’da da arıcılara çok büyük bir talep oluştuğu biliniyor. Aynı zamanda internet sitelerinde sıkça sorgulanan udi hindi otu da sıklıkla başvurulan yöntemler arasında.

  Bunun dışında Çin’de günde 1,5 kilo sarımsak yiyen kadının boğazının tahriş olması sonucu hastaneye kaldırıldığı, İran’da da dezenfektan olarak kullanılan etil alkolün içilmesi sonucunda pek çok kişinin hayatını kaybettiği biliniyor” şeklinde konuştu.

  Ölüme davetiye çıkarabilir

  Bu tür yöntemlerin ve bitkilerin bilinçsiz kullanılmasının zararları hakkında konuşan Alver, öncelikle bu tür ürünlerin bilinçsiz ve yanlış kullanımının organ yetmezliğine neden olabildiğini vurguladı.

  Özellikle son zamanlarda yaşanan arı sokmasına ilişkin haberler gördüklerini ancak arının iğnesinde 18 farmakolojik ajan olduğunu ve bu 18 kimyasalın kişiye zarar verebileceğini ifade etti.

  Alver, “Kişinin bunların birine dahi alerjisi olsa yüzde, gözde şişmeler meydana gelebilir. Bununla başlayıp ardından ciddi solunum güçlüğüyle seyreden şok dediğimiz ani ölümle karşı karşıya kalabiliriz.

  Bunun yanında özellikle etil alkol kişiyi ölüme kadar götürebilir. Aynı zamanda satış rekorları kıran udi hindi otu da karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

  Sosyal medyada alanında uzman olmayan kişilerce tavsiye bu bitkisel kürler ne yazık ki kişilerde organ yetmezliği hatta ölüme davetiye çıkarabilir. Lütfen bunların araştırmasını ve alanından uzman kişilerden bilgi almanızı öneriyorum” tavsiyesinde bulundu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ