20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

  Horlama ne zaman tehlikelidir?

  Sözcü.com.tr'ye konuşan Prof. Dr. Derya Uludüz, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen horlama ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Erkeklerde görülen horlamanın pek ciddiye alınmadığını belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, ”Ancak ‘Partneriniz horlama arasında nefesinizin durduğunu söylüyorsa, sabah yataktan yorgun ve uykunuzu alamamış halde kalkıyorsanız bunlar hayati tehlike yaratan uyku apnesi işaretidir” uyarısında bulundu.

  Horlama göründüğü kadar masum olmayabilir!

  UYKU APNESİNİN BELİRTİLERİ

  Prof Uludüz uyku apnesiyle ilgili olarka ise şunları söyledi: ”Uyku apneniz olduğunu kendi başına anlamanız güçtür, çünkü uyku sırasında gerçekleşir. Belirtileri şöyle sıralanabilir: Gece boyunca horlama, horlama arasında nefes durmaları. Uyku sırasında sık sık iç çekme, el kol hareketleriyle çırpınarak uyanmaya çalışma. Sabahları yorgun uyanma, ağız kuruluğu ve baş ağrısı yakınmaları. Gün içinde uyuklama ihtiyacı. Günlük işlere odaklanmakta zorlanma. Ayrıca kalp sorunları, hipertansiyon, karaciğer problemleri (alkolik olmayan karaciğer yağlanması), reflü, cinsel isteksizlik ve ilaç kullanıldığı halde düşmeyen tansiyon. Obezite, kısa-kalın boyun yapısı, büyük bademcikler gibi genetik etkenler, kalp veya böbrek yetmezliği varlığı, alkol-sigara kullanımı, tiroit hormonunun az çalışması, inme gibi nörolojik rahatsızlıklar, bazı ilaçlar ve boyun bölgesinde sıvı birikmesi olarak adlandırılan ödem uyku apnesi sebepleridir.”

  Horlama göründüğü kadar masum olmayabilir!

  UYKU APNESİNİN TEŞHİSİ KOLAY MIDIR?

  Uludüz uyku apnesinin teşhisiyle ilgili olarka ise, ”Uyku apnesinden şüphe edilen hastalar bir gece boyunca uyku merkezlerinde uyku testine tabi tutulur. “Polisomnografi” denilen bu testte, 7 saat boyunca beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri ve oksijen seviyeleri ölçülür. Tüm veriler, vücudunuza bağlanan elektrolit kablolarla bilgisayara aktarılır. Böylelikle uyku apnesi varlığı ve şiddeti hesaplanarak tedavisi planlanır.” değerlenedirmesinde bulundu.

  Horlama göründüğü kadar masum olmayabilir!

  UYKU APNESİNİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Uyku apnesinin tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Uludüz son olarak şunları söyledi: ”Uyku apnesinde uygulanan en yaygın tedavi pozitif hava basıncı (PAP) aleti kullanmaktır. Bu cihazlar, yüze iyice oturan silikon bir maskeyle basınçlı hava verir. Başlangıçta rahatsız edici olabilir ama alınan başarılı sonuçlar sayesinde hastalar yüzde 50 oranında kullanmaya devam eder. Bu maskeyi kullanamayanlar, alt çenenin geriye kaçmasını engelleyen ve damağı sabitleyen diş protezleri kullanabilir. Bu dişlikleri, diş hekimleri ağız yapısına uygun olarak tasarlayabilir. Burun kemiği eğriliği, burun eti büyümesi, büyük bademcikler, damak gevşekliği, küçük dil genişliği ve çene geriliğinden kaynaklanan solunum yolu tıkanmalarında ise cerrahi ameliyatlar yapılabilir.”

  Uyku apnesi nedir? 7 soruda uyku apnesi testi!

  Uyku apnesi Covid 19’a yakalanma riskini artırıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ