2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Hemoroitte lazer tedavisiyle aynı gün taburcu olun

  Op. Dr. Bilgin Ünsal Avcıoğlu Lazer ile hemoroit ve kıl dönmesi tedavisi başarısının oldukça yüksek olduğunu belirtti.

  Halk arasında ‘basur veya mayasıl’ olarak da bilinen hemoroit bazen hastaların hayatını alt üst edebiliyor. Hemoroit; ağrı, akıntı, şişlik, kaşıntı ve kanamayla kendini belli ediyor. VM Medical Park Ankara Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bilgin Ünsal Avcıoğlu, toplumda çok sık görülen hemoroidin, hastaların utanması nedeniyle doktora başvurma süresinin uzadığını belirtti.

  ”KANSERE SEBEP OLABİLİR”

  Hemoroit şikayetlerinin birbirine benzediğini ifade eden Op. Dr. Bilgin Ünsal Avcıoğlu, birbirine benzeyen hastalıkların en sıklıkla makat çatlağı, hemoroit (basur), anüs ve rektum kanserleri olduğunu söyledi.

  Hastalardaki şikayetlerin birbirine çok benzemesi sebebiyle kanser şüphesinin göz ardı edildiğini vurgulayan Op. Dr. Bilgin Ünsal Avcıoğlu, “Yakınmaları olan kişilerin bir an önce hekime müracaat etmesi, muayene sonrası teşhis konulan hastaların ise tedavisine hızlıca başlanması gerekir. Hemoroidal hastalık veya anüs bölgesinin diğer hastalıklarında (anal fissür, anal fistül ve pilonidal sinüs v.b.) lazer teknolojisi ile hastalar için birçok fayda sağlanabilir” değerlendirmesinde bulundu.

  ”AYNI GÜN TABURCU OLABİLİRSİNİZ”

  Lazer ile hemoroit, anal fissür (anüs çatlağı) ve kıl dönmesinde (pilonidal sinüs) tedavi başarısının oldukça yüksek olduğunun altını çizen Op. Dr. Bilgin Ünsal Avcıoğlu şunları söyledi:a “İşlem çoğu zaman genel anestezi gerektirmez, lokal anestezi veya sedasyon anestezisi ile çözümlenmektedir. Lazer ışının etkisi hastalıklı bölgeye olduğu için, sağlam dokular hasar görmez, komplikasyon oranları da çok düşüktür. Lazer teknolojisi sayesinde 20 dakikalık işlemden sonra hasta aynı gün taburcu edilir”

  OPERASYON SONRASI NASIL GEÇİYOR?

  Bilinen cerrahi yöntemlerden farklı olarak lazer ile tedavide kesi yapılmadığından ve dikiş atılmadığından yapılan işlem sonrasında hastanın daha az ağrı hissedeceğini ve normal yaşamına daha kısa sürede döneceğini belirten Op. Dr. Bilgin Ünsal Avcıoğlu, şunları söyledi:

  “Araştırmalara göre işlem sonunda lazer teknolojisi sayesinde hasta konforu üst seviyededir. En önemli husus, işlemin başarısının da yüzde 95-100 gibi yüksek oranlarda gerçekleşmesidir. Nüks oranları da ya hiç yok veya son derece azdır. Bu bağlamda şikâyeti olan hastaların hayat kalitelerini yükseltmeleri için doktora en kısa sürede başvurmaları gerekir.”

  Hemoroid sandığınız şey rektum kanseri belirtisi olabilir!

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ