24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  Havuz sonrası dış kulak iltihabına dikkat!

  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ercan Pınar, dış kulak yolu iltihabı ve kulak mantarlarıyla karşılaşmamak için güvenilir yerlerde mutlaka duş alındıktan sonra havuza girilmesi gerektiğini söyledi.

  Medicana International İzmir Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Pınar, havuz keyfi yapacak olan tatilciler için uyarılarda bulundu. Havuza girerken ve girdikten sonra bazı hijyen kurallarına uyulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Pınar, dış kulak yolları iltihabının çok ağrılı sürece yol açtığına dikkat çekti. Pınar, “Bayram tatili başlıyor. Bayramın bize zehrolmaması için özellikle havuza girerken bazı hijyen kurallarına önem vermek gerekir. Bu dönemde kulak mantarları, dış kulak yolu iltihapları gibi sorunlarla sık karşılaşıyoruz. Havuza girince kulaklarımızdaki muhtemel kirlerin şişmesi söz konusu. Kişiler kulaklarına su kaçtı sanıp sürekli kulağını kurcalarsa dış kulak yolunda bir iltihap meydana gelebilir. Dış kulak yolları iltihabı çok ağrılı bir sürece neden olur. Dolayısıyla kişinin tatilini burnundan getirebilir” dedi.

  Havuz sonrası dış kulak iltihabına dikkat!

  Dış kulak iltihabı olan kişinin en yakın sağlık merkezine başvurması gerektiğini belirten Pınar, edavinin vakit kaybetmeden düzenlenmesinin önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ercan Pınar sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun yanında mantar otomikoz dediğimiz kulak mantarlarının da tam mevsimini yaşıyoruz. Bu mevsimde havuzda ve denizde kulak hijyeninin bozulması nedeniyle mantar üreyebilir. Dolayısıyla dış kulak yolu mantarı oluşup kaşıntılı ve ağrılı bir semptom verebilir bizlere. Dış kulak yolu mantarı önemsenmelidir çünkü bu enfeksiyonlar şiddetli ağrılarla birlikte kişide birtakım komplikasyonlara yol açabilir”

  Havuz sonrası dış kulak iltihabına dikkat!

  ”PANDEMİ TEDBRİLERİ UNUTULMAMALI”

  Koroanvirüs nedeniyle havuzda da mutlaka sosyal mesafenin korunması gerektiğine dikkat çeken Pınar, “Bazı havuzlarda çocukların ya da yetişkinlerin üst üste yani çok yakın mesafede vakit geçirip şakalaşabildiğini görüyoruz. Bunlar tabii ki pandemi önlemlerine uymuyor. Özellikle buna dikkat edilmeli. Halen bu virüs hayatımızda dolayısıyla pandemi nedeniyle havuzda ve denizde sosyal mesafeye uyulmalı. Havuzların klor oranları ölçülüyorsa herhangi bir hijyen sorunu yoksa elbette güvenle girilebilir ancak girilirken de mutlaka öncesinde duş alınmalı. Dezenfeksiyona önem verilmeli. Pandemi nedeniyle sosyal mesafeye dikkat edilerek yakınlaşmalardan kaçınılmalı. Sağlığımız için bunlara mutlaka uymalıyız” dedi.

  ”Her burun ameliyatında revizyon olasılığı vardır”

  Tatilde kulak sağlığına dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ