11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Havuz kaynaklı salgınlarda parazit tehlikesi

  Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurten Elkin, havuz kaynaklı enfeksiyonlara genellikle parazitlerin sebep olduğunu söyledi.

  Yazın gelmesiyle birlikte deniz ve havuzlar doldu taştı. Peki havuzlardaki tehlikelerden haberdar mıyız? Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurten Elkin, yüzme havuzlarını sağlık açısından değerlendirdi.

  HAVUZ KAYNAKLI SALGINLARDA DIŞKI KAYNAKLI PARAZİT TEHLİKESİ

  Havuz kaynaklı enfeksiyonlara parazitlerin sebebp oolduğunun altını çizen Dr. Elkin şunları söyledi: ”Shigella ve Escherichia coli yüzme havuzlarından kaynaklanan salgınlardan sorumlu olabiliyor. Shigella kaynaklı salgınlarda diyare, ateş ve bulantı gözlenirken; E. coli kaynaklı salgınlarda kanlı diyare, hemolitik üremik sendrom (genellikle küçük çocuklarda ve yaşlılarda hemolitik anemi ve akut böbrek yetmezliği gelişimiyle karakterize hastalık), kusma ve ateş gözlenebilir. Giardia ve Cryptosporidium havuz kaynaklı salgınlarda önemi gittikçe artan dışkı kaynaklı parazitlerdir”

  Yüzme havuzlarından kaynaklı sağlık sorunlarının 3 kategoride değerlendirilebileceğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, ”Bunlar boğulma ve yaralanmalar, mikrobiyolojik riskler ve çeşitli kimyasallara maruz kalma şeklindedir. Suda boğulmalar, dünyadaki en sık ölüm nedenlerinden birisidir. Her suda boğulma olgusu ölümle sonuçlanmamakla birlikte, bazı bireylerde ise ömür boyu devam edebilecek kalıcı sağlık sorunları ile sonuçlanabilir” değerlendirmesinde bulundu.

  Dr. Elkin suda boğulmalarla ilgili olarak ise şu açıklamalarda bulundu: ”Suda boğulmalardaki; prognozu etkileyen en önemli faktörler, kısa süre içinde ve etkin bir kurtarma ve ilkyardım uygulanabilmesi ve sonrasında iyi bir hastane tedavi programının uygulanabilmesidir. Boğulmalar daha çok küçük çocuklarda izlenmekte ve topluma açık yüzme havuzlarından ziyade evlerdeki bireysel yüzme havuzu ve benzeri ortamlarda görülmektedir. Buradaki temel nedenin de bu ortamların ebeveynler tarafından güvenli kabul edilerek çocukların kontrolünü aksatmaları olduğu düşünülüyor.”

  HAVUZLARDAKİ RİSKLERİN NEDENLERİ

  Yüzme havuzlarından kaynaklanabilecek mikrobiyolojik risklerin genellikle suyun havuz kullanıcılarının dışkısıyla kontamine olmasından kaynaklandığını belirten Dr. Elkin, ”Bunun yanı sıra kullanılmakta olan suyun kaynağından itibaren kontamine olması da söz konusu olabilir. Havuz sularındaki patolojik mikroorganizmaların diğer bir kaynağı da insan kaynaklı çöplerin havuza veya çevresine dökülmesidir. Ancak mikrobiyolojik kontaminasyonun kaynağından bağımsız olarak, havuz kaynaklı mikrobiyolojik salgınların en önemli nedeni dezenfeksiyon uygulamalarının yetersizliğidir” dedi.

  Dr Elkin ayrıca, yzme havuzlarının bazen toplumun sağlığını riske atabileceğini ve bunun önüne geçilmesi için de bu ortamların kontrol ve düzenlemesine yönelik uygulamaların önemli olduğunu söyledi.

  Havuz sonrası dış kulak iltihabına dikkat!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ