21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Haluk Levent’ten Parkinson hastalarına konser

  Şarkıcı Haluk Levent, 11 Nisan Dünya Parkinson günü öncesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi’nde (PARMER) Beyin Pili Hastaları Derneği (BEYPİLDER) ile bir araya geldi. Hastalara mini bir konser veren Haluk Levent, amacının hastalığa dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.

  Beyin pili ile Parkinson’a dur

  Beyin Pili Hastaları Derneği (BEYPİLDER), 11 Nisan Dünya Parkinson Günü kapsamında parkinson hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Haluk Levent ile bir araya geldi. Beyin pili tedavisiyle Parkinson’a “dur!” diyen hastalar tarafından kurulan Beyin Pili Hastalar Derneği tarafından Covid 19 önlemleri çerçevesinde düzenlenen etkinlikte, Haluk Levent gitarı ve şarkılarıyla hastalara moral verdi.

  Farkındalığın artmasını amaçlıyoruz

  Parkinson hastalığına dikkat çekmeye ve hastalara moral olmaya çalıştığını belirten Haluk Levent şunları söyledi: “11 Nisan Dünya Parkinson gününde yıllardır hastalara destek olmak için etkinliklere katılıyorum. Amacımız farkındalığı artırmak, yüksek seviyeye çıkarmaktı. İşte öyle bir günde yine buradayım. Hocalarımız ve yönetimle birlikte bazı hastaları burada tedavi ettirdik. Ben de bugün burada onlar için şarkı söyledim. Burada olduğum için mutluyum. Amacımız parkinson hastalığının bilinirliğinin artması. Böyle günlerde bir arada olmaya devam edeceğiz.”

  Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh
  Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh

  Parkinson her 10 yılda katlanarak artıyor

  Parkinson hastalığı ile ilgili bilgi veren Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh şunları anlattı: “Parkinson hastalığı beyinde dopamin adını verdiğimiz bir maddenin azalmasıyla gelişen genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan hareketlerde yavaşlama, yüz hatlarında donukluk, küçük adımlarla öne eğik yürüme vücudun bir tarafında titremeyle belirti veren bir hastalık. Parkinson hastalığı 60-65 yaş üzerinde her bin kişiden 2 ya da 3’ünde ortaya çıkıyor. Hastalık her 10 yılda bir de katlanarak artıyor.”

  Beyin pilinin hastaların hayatına katkısı büyük

  Parkinsonda beyin pilinin hareket bozukluklarında yeri ve önemini anlatarak yaşama katkısını vurgulamak için faaliyet yürüttüklerini belirten Op. Dr. Ali Zırh, “Her yıl 11 Nisan’da da bir araya gelerek bu bilinirliliği farkındalığı ve tedavinin varlığını duyurmaya çalışıyoruz. Bu sene Haluk Levent hastalarımızla buluştu. Bir şarkı söyledi ve bu paralelde hem 11 Nisan’ın önemini hem de beyin pili tedavisinin hastaların hayatına katkılarını vurgulamaya çalıştı” değerlendirmesinde bulundu.

  “Beyin pili ameliyatından korkmasınlar”

  28 yaşında 1. Lig’de basketbol oynarken Parkinson ile tanıştığını belirten Mehmet Tolga Kahyaoğlu (45) hastalara beyin pili taktırmalarını önererek, “Kariyerimin ve hayatımın baharındayken parkinson hastası oldum. Birkaç yıl çaresiz kaldım. Önceleri ilaç tedavisi aldım ancak bir süre sonra da ilaçlar fayda sağlamadı. Kasılma ve titremelerim artınca beyin pili ameliyatı oldum. Ameliyat fikri, görüntüsü korkutabilir ancak korkmasınlar. Yaşanılan  sıkıntıları çekmeye değmez. Fırsatları varsa ameliyat olsunlar” diye konuştu.

  Ameliyatın üzerinden 2 yıl geçti çok mutluyum

  Ameliyat olmadığı yılların büyük bir kayıp olduğunu ifade eden Aysel Akar, beyin pili ameliyatı sonrası yeniden hayata döndüğünü belirtiyo: “Ameliyat olmadığım yılların kayıp olduğunun farkında değildim. Ellerimi saklıyordum ve hayatıma devam etmeye çalışıyordum. Ne zaman ki ameliyat oldum ve aradaki farkı gördüm. Ameliyatın üzerinden 2 yıl geçti ve çok mutluyum. Hatta hastalığımı bilmeyenler Parkinson ameliyatı geçirdiğimi duyunca şaşırıyor.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ