2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Güzellik takviyesi kolajen üretimi için gerekli 11 besin

  Son yıllarda en gözde güzellik takviyelerinden biri olan kolajen sadece cildimizi değil tüm vücudumuzu koruyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Şahin kolajeni artıracak besinleri şu şekilde sıraladı...

  1 – KEMİK SUYU

  Kemk suyu, kemik ve bağ dokusu içerdiğinden kalsiyum, magnezyum, fosfor, kolajen, glukozamin, kondroitin, amino asitler ve diğer birçok besin maddesini içinde bulundurur. Bununla birlikte her kemik suyu kullanılan kemiğin kalitesi nedeniyle farklıdır.

  Dikkat! Antibiyotik kalıntısı olan gıdalar kansere yol açıyor
  Dikkat! Antibiyotik kalıntısı olan gıdalar kansere yol açıyor

  2 – TAVUK

  Yapılan araştırmalar neticesinde tavuk boynu ve kıkırdağını artrit tedavisi için bir kolajen kaynağı olarak belirlenmiştir.

  Pandemide çocuklar daha çok kilo aldı
  Pandemide çocuklar daha çok kilo aldı

  3 – BALIK VE KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ

  Diğer hayvanlar gibi balıklar ve kabuklu deniz hayvanları da kolajenden yapılmış kemikler ve bağlar içerir. Balığın pek tüketilmeyen başı, gözbebekleri ve pulları kolajen bakımından en yüksek kısımlarıdır.

  4 – YUMURTA AKI

  Yumurta beyazının büyük miktarda içerdiği prolin kolajen üretimi için gerekli aminoasitlerden biridir.

  5 – GİNSENG

  Ginseng alternatif tıpta uzun yıllardır kullanılıyor. Araştırmalar ginsengin cildin yaşlanmasını durdurma potansiyeline sahip olabileceğini gösteriyor. Ginseng genellikle çay, bitki özleri (ekstrakt) veya takviye şeklinde bulunuyor.

  6 – TURUNÇGİLLER

  Turunçgiller yüksek miktar C vitamini içerdiği için Portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi gıdalar kolajen üretimi için önemlidir.

  Çileğin vücudumuza faydaları

  7 – KIRMIZI VE MOR MEYVELER

  Çilek, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen gibi kırmızı-mor annas, mango gibi tropikal meyveler C vitamininden oldukça zengindir. Aynı zamanda cildi hasardan koruyan antioksidan bakımından yüksektirler.

  Sarımsak

  8 – SARIMSAK

  Sarımsak yemeklerinize lezzetten fazlasını katar. Kükürt bakımından yüksek olan sarımsak, kolajenin sentezlenmesine ve parçalanmasını önlemeye yardımcı eser bir mineraldir.

  9 – YEŞİL BİBER

  Salatalara veya sandviçlere dolmalık biber ekleyin. Bu yüksek C vitamini kaynağı olan sebze, yaşlanma belirtileriyle mücadele edebilen kapsaisin içerir.

  10 – DOMATES

  Bir başka C vitamini kaynağı domatestir. Domatesler ayrıca cilt sağlığını destekleyici bir antioksidan olan likopen içerir.

  Akciğeri temizleyen 7 mucize
  Akciğeri temizleyen 7 mucize

  11 – BRÜKSEL LAHANASI

  Brüksel lahanası sağlıklı bir cilt için önemli olan iyi bir provitamin A kaynağıdır. İçerdiği C vitamini ayrıca serbest radikal hasarıyla savaşır. Aynı zamanda kolajen üretimini desteklediği için cildin elastikiyetini korumaya yardımcıdır. Mevsiminde bol bol tüketilmesi önerilir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ