27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş yanığına evde doğal çözüm

  Yazın gelmesiyle birlikte en çok şikayet edilen problemlerden biri güneş yanığı. Peki güneş yanıklarından kolayca kurtulmak için hangi yollara başvurmalıyız? Detaylar haberimizde...

  Malum yaz aylarındayız. Hassas cilde sahip olanlar başta olmak üzere vücudumuzda güneş yanıkları olabilir. Güneş yanığı, güneş kremi kullanmadan çok uzun süre güneşlenmekten kaynaklanır. Bu durum vücut ısınızın yükselmesine, acılı ve ağrılı hissetmenize neden olur. Güneş yanıklarında doğru yöntemlerin uygulanması son derece önemli. Güneş yanığına ne iyi gelir sorusunun cevabını ve güneş yanıklarını dindirmek için evde uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri derledik.

  Bronzlaşmak uğruna güneşte fazla kalmak güneşyanıklarına sebeb olabilir. Güneş yanıkları cildin kızarmasına sebep olur. Peki güneş yanığı olan bir cildi yatıştırmak için ne yapılmalı? Dışarıdayken cildinizin pembeleştiğini hissettiğiniz anda, hemen gölge bir yere ya da kapalı bir alana geçmelisiniz. Ardından hemen güneş kremi uygulayın ki cildiniz daha fazla yanmasın. Cildiniz çok tan güneşten yandıysa, ağrıyı ve acıyı dindirmek ve de cildinizi yatıştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var…

  Nemlendirici

  1- CİLDİNİZİ SIK SIK NEMLENDİRİN

  Güneşten yanan cildinizi nemlendirici kremlerle sık sık nemlendirin. Bu iki içerik cildinizin yatışmasını sağlayacaktır. Nazikçe cildinize sürdüğünüz nemlendirici, cildinizin iyileşmesini ve acının giderilmesini sağlayacaktır.

  İbuprofen

  2- İBUPROFEN KABARMAYI ÖNLER

  Canınız çok yanmaya başladığınızda ve cildinizin kabarmaya başladığını fark ettiğinizde ibuprofen alabilirsiniz. İbuprofen kızarıklıkların giderilmesine ve kabarmaların önlenmesine yardımcı olabilir.

  Pandemi sürecinde bağışıklığınızı düşürmeden oruç tutun
  Pandemi sürecinde bağışıklığınızı düşürmeden oruç tutun

  3- YETERİNCE SU İÇİN

  Cildiniz güneşten yandığında vücudunuz su kaybeder. Dehidrasyonu önlemek ve gidermek için yeterince su almaya özen göstermelisiniz.

  Dijital ekranlardaki tehlike: Cildi erken yaşlandırıyor
  Dijital ekranlardaki tehlike: Cildi erken yaşlandırıyor

  4- CİLDİNİZİ KORUYUN

  Güneş yanığınız varsa cildiniz ekstra korunmaya ihtiyaç duyar. Dışarı her çıktığınızda yanan bölgelerinizi kapatan ve hava alan kumaşlar tercih edin. Kıyafetlerinizin açık renkli olması önemli.

  Aloe vera ve papatya özlü ürünler

  5- ALOE VERA İÇERİKLİ VE PAPATYA ÖZLÜ ÜRÜNLER

  Güneş yanıklarına iyi gelen bitki özleri arasında papatya ve aloe vera içeren ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler iltihap giderici özelliklere sahiptirler. Bu nedenle yanıklar içinde hızlı bir iyileşme dönemi sağlamaktadır. Düzenli olarak kullanılması sonucunda yanık bölgede iyileşmeler gözlemlenecektir.

  Güneş yanıkları, yetişkinler ve çocuklar için 48 saat kadar sürebilmektedir. Bu süreç ağrılı olabilmektedir. Bu nedenle yanık oluşumlarından sonra en yakın sürede geçmesi için tedavi uygulanmalıdır. Güneş yanıkları bitkisel ürünler ile hızlı bir iyileşme geçirebilir.

  Akciğeri temizleyen 7 mucize
  Akciğeri temizleyen 7 mucize

  6- YOĞURT

  Güneş yanıkları için kullanılan ve herkes tarafından bilinen ürünlerden bir tanesi yoğurttur. Yoğurt, deriyi nemlendirecek ve rahatlatacak bir forma sahiptir. Halk arasında kullanılan bu ürün, güneş yanıklarının evde tedavi edilmesi için oldukça uygundur. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere düzenli uygulanması deriyi yenileyecektir.

  Salatalık

  7- SALATALIK

  Güneş yanıklarında kullanılabilecek bitkilerden bir tanesi salatalıktır. İçinde bulunan su özü ve nemli yapısı ile derinin kendini onarmasını hızlandırmaktadır. Deriyi iyileştirici bir yapıya sahip olan salatalık, farklı cilt ürünlerinde de kullanılmaktadır.

  ”Kadınlar bitkilerin gücünden faydalanmalı”

  8- ÇAY

  Tatil dönemlerinde güneşlenmek ve keyif sürmek güzel bir etkinliktir. Ancak güneş altında korunmaksızın uzun süreler kalmak, sonrasında derilerde yanık sorunu oluşturacaktır. Güneş yanıklarının oluşumları durumunda kullanılabilecek doğal ürünlerden bir tanesi ise çaydır. Çayın banyo suyu içine katılması ya da yanık olan derinin üzerine uygulanması iyi bir tedavi yöntemi olacaktır.

  Lavanta yağı

  9- LAVANTA YAĞI

  Güneş yanıkları oluşumları sırasında lavanta yağı kullanmak hem deride oluşan ağrıyı alçaktır hem de yanıkların onarılmasını sağlayacaktır. Lavanta yağı içinde bulunan özler sayesinde deri daha hızlı bir onarım sağlamaktadır. Doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanmak ve iyileşmesini sağlamak iyi olacaktır.

  Elma sirkesi

  10- ELMA SİRKESİ

  Elma sirkesi farklı birçok yararı ile bilinen doğal ürünlerdendir. Elma sirkesinin özellikleri arasında PH dengesini sağlayabilmesi bulunur. PH dengesini sağlaması güneş yanıklarına da iyi gelecektir. Duş sırasında banyo suyuna eklemek için elma sirkesini seyretmek gereklidir. Direkt olarak değil bol suya katılarak kullanılmalıdır.

   

  Çocuklarda güneş çarpmasına karşı 8 kritik önlem

  Güneş koruyucularıyla gelen kısırlık tehlikesi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ