18.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Güneş kremleri cilt yapısına uygun olmalı

  Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Efşan Gürbüz Yontar, özellikle yaz aylarında kullanılan güneş kremlerinin cilt tipine uygun olması gerektiğini belirtti.

  Acıbadem Kayseri Hastanesi’nde Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Efşan Gürbüz Yontar cilt lekeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cilt lekeleri için en önemli etkenin güneş olduğunu belirten Yontar, “Cilt lekeleri daha çok güneşin etkisiyle oluşmaktadır. Ancak ileri yaş, gebelik, hormon tedavileri gibi sebeplere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Lekeler daha çok yanak, çene ve dudak üstünde yerleşim göstermektedir” ifadelerini kullandı.

  Acıbadem Kayseri Hastanesi’nde Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Efşan Gürbüz Yontar

  ”GÜNEŞ KORUYUCU KREMLER EN AZ 30 KORUMA FAKTÖRÜNE SAHİP OLMALI”

  Güneş lekelerine karşı ilk koruyucu önlemin güneş koruyucu krem olduğunun altını çizen Yontar sözlerini şöyle sürdürdü: ”Güneş koruyucu kremler en az 30 güneş koruma faktörüne sahip olmalı ve özellikle yaz aylarında her iki saatte bir tekrarlanması gerekmektedir. Cilde uygulanan bazı ürün ya da işlemler de leke oluşumunu artırmaktadır. Pandemi nedeniyle sıklıkla kullanılan ve iyi bir dezenfektan olan kolonyanın özellikle güneş ile temas eden vücut bölümlerine sürülmemesi gerekmektedir. Bu kural ıslak mendil ve parfüm için de geçerlidir. Ayrıca kadınların lazer epilasyon, cilt bakımı ve cilde yönelik kimyasal işlemler yaptırdıktan sonra leke gelişimini önlemek adına güneşten korunmaları gerekmektedir.”

  Güneşten korunmanın mucizevi yolu: Siyah havyar
  Güneşten korunmanın mucizevi yolu: Siyah havyar

  ”6 AYDAN KÜÇÜK BEBEKLERDE GÜNEŞ KREMİ KULLANILMAMALI”

  6 aydan küçük bebeklerde kesinlikle güneş kremi kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Yontar, ”Altı aydan küçük bebeklerde deri bariyeri tam olarak gelişmediği için güneş kremi kullanılmasını önermiyoruz. Altı aydan büyük çocuklarda ise güneş kremi ile gözlük ve şapka ile koruma tedbirleri alınmasında fayda var” diye konuştu.

  Kalitesinden emin olunmayan güneş kremlerinin kullanılması durumunda alerjik deri reaksiyonları ile sık karşılaşıldığını belirten Yontar, “Bu hastalarda alerjiye bağlı egzamalar gelişebilmektedir. Bu nedenle cilde uygulanan güneş kremi ve benzeri her türlü ürünün güvenilirliği cilt sağlığımız açısından oldukça önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

  LEKE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Leke tedavisinin kişiye özgü bir tedavi olduğunu belirten Dr. Efşan Gürbüz Yontar son olarak şunları söyledi: ”Leke oluşumu hastalarda farklı şiddet ve şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Tedavi için dermatolog tarafından bir yol haritası çizilmekte; kişinin leke tipine, leke derinliğine ve cilt yapısına göre tedavi şeması belirlenmektedir. Leke tedavi yöntemleri içerisinde PRP, mezoterapi, kimyasal cilt soyma ve lazer tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedavi protokolleri genellikle kombine olarak kullanıldığında daha etkili sonuçlar elde edilmektedir. Ancak tedavi sonrası süreçte lekelerin tekrar etmemesi adına hastalar oldukça dikkatli olmalıdır. Çünkü leke kronik bir rahatsızlık olup nüks oranı oldukça yüksektir.”

  Güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş yanığına evde doğal çözüm

  Güneşten korunmanın mucizevi yolu: Siyah havyar

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ