11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Güneş gözlüğü alırken bunlara dikkat! Sağlığınızdan olmayın!

  Yaz aylarınının gelmesiyle birlikte insanlar güneşe daha az maruz kalmak için güneş gözlüklerine yöneldi. Optisyenlik Programı Öğretim Görevlisi Mehmet Fidan güneş gözlükleriyle ilgili olarak ''Camların mutlaka UV ışınlarını engellemesi, güvenilir tescil belgesine sahip olması gerekir. Sahte güneş gözlüğü kullanımının göze verdiği zararlar yıllar sonra ortaya çıkabilir'' ifadelerini kullandı.

  Gözlüğün göz kusurlarını düzeltme ve güneşi engellemenin yanı sıra kişinin yaşamında önemli bir aksesuar olduğunu belirten İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Programı Öğretim Görevlisi Mehmet Fidan, güneş gözlüğü kullanımı ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

  KALİTELİ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL ANLAŞILIR?

  Ultraviyole (UV) ışınların, göz tarafından algılanamayan ve insan sağlığı için zarar teşkil eden ışınlar olduğunu belirten Mehmet Fidan, “Göz sağlığı için öncelikle güneş gözlüğünün camının renginden ziyade UV ışığını bloke edici bir özellik taşıyıp taşımadığına dikkat etmek gerekir. Dolayısıyla kaliteli bir güneş gözlüğü, UV ışınlarını engellediğine dair sertifikaya sahip olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

  ”CE TESCİL BELGESİNE SAHİP OLMALI”

  Güneş gözlüğü takıldığında nesnelerin netliği yani detayların kaybolmaması gerektiğine dikkat çeken Fidan, gözlük satın alırken ürünün, Avrupa Birliği standartlarında minimum güvenlik koşullarının sağlandığını gösteren CE (Conformité Européene) güvenilir tescil belgesine sahip olmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

  ”TEK BAŞINA AYNALI CAM UV KORUMASI SAĞLAMIYOR”

  Öğr. Gör. Mehmet Fidan, aynalı camların kullanıldığı güneş gözlüklerinde gelen ışığın büyük çoğunluğunun geri yansıdığını, bu nedenle güneş ışınlarının yoğun olduğu yerlerde örneğin deniz kenarlarında ya da kar ile kaplı yerlerde kullanılabileceğini dile getirdi ancak şu uyarıda bulundu:

  “Aynalı gözlük kullanımı göze gelen ışık miktarını düşürmekte, ancak UV engelleme özelliğini etkilememektedir. Benzer şekilde, farklı cam renginde güneş gözlüklerinin kullanımının UV blokajı üzerinde bir etkisi yoktur.”

  ”SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN VERDİĞİ ZARAR YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKIYOR”

  Sahte güneş gözlüğü kullanmanın göze verdiği zararın yıllar sonra ortaya çıktığına dikkat ceken Öğr. Gör. Fidan, ‘Güneş ışınlarını engelliyor, bir şey olmaz’ düşünceleri ile satın alınan güneş gözlüklerinin kalitesiz camlarının kesinlikle gözün retinasına zarar vereceğini ifade etti.

  UV engelleme özelliği olmayan sahte gözlük takıldığında, gözlüğün sağladığı gölge etkisiyle göz bebeklerinin daha fazla açılacak ve zararlı UV ışınlarına daha fazla maruz kalacağını belirten Fidan, UV filtresi olmayan sahte gözlük kullanımından kaçınılması gerektiğini söyledi.

  Gözde alerji mevsimi başladı aman dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ