16.7 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 13, 2021

  Günde 3 fincan kahve kanser riskini yüzde 52 azaltıyor

  Kahve içmenin birçok yararı olduğu biliniyor. Yeni yapılan bir araştırma kahvenin kanser türleri önleme ve seyrini yavaşlatmada etkin rol oynadığını ortaya koydu. Peki kahve kanser hastalığını etkiler mi? Günde kaç fincan kahve içilmeli? Kahve içmek hangi kanser türlerine karşı ne kadar koruyor? Kahve kanserin seyrini nasıl etkiliyor?

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral, kahvenin kanseri vücuttan uzak tutmada etkili olduğunu belirterek, “Günde 3-4 fincandan fazla kahve tüketen kişilerin karaciğer kanserine yüzde 52, kalın bağırsak kanserine yüzde 36, mide ve pankreas kanserine ise yüzde 13 daha az yakalandıklarının gözlemlendi” dedi.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral
  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral

  Binlerce kişi üzerinde araştırma yapıldı

  Prof. Dr. Vedat Göral, bu sonuçların Amerikan Kanser Araştırmaları Derneğince yayımlanan Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin 5 bin 145 kanser hastası ile 4 bin 97 kişilik kontrol grubunun gıda tüketimine ilişkin yaptığı karşılaştırmalı araştırmayla ortaya konduğunu belirtti.

  Prof. Dr. Vedat Göral 30 yıldır yapılan araştırmalara göre mide kanserinin azaldığını belirterek şunları söyledi: “Araştırma sonuçlarına göre kalın bağırsak kanserinin ise arttığını görüyoruz. Bu durumunun sevindirici tarafı kalın bağırsak kanserinde yaşam süresinin daha uzun olmasıdır. Mide kanserinde beş yılı deviren hasta sayımız çok az. Kalın bağırsak kanserinin ise teşhisi erken konulabiliyor.”

   

  Kanserin seyrini yavaşlatıyor

  Bu araştırma başta olmak üzere birçok çalışmanın sonucuna göre kahvenin mucizevi bir gıda takviyesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Vedat Göral şunları anlattı: “Amerika ve  Japonya’da yapılan araştırmalar kapsamında 12 yıl boyunca beslenme şekli takip edilen kişilerden düzenli kahve tüketenlerde hastalığın seyrinin yavaş ilerlediği ortaya kondu. Kemoterapi alıp kahve içenler ve kemoterapi alıp kahve içmeyenlerde durumun farklı olduğu ispatlandı.”

   

  Günde kaç fincan kahve içilmeli

  Günde 3-4 fincan kahve şekersiz içilmeli

  Prof. Dr. Vedat Göral, kahvenin, içindeki polifenol, kahveol ve kafestol gibi maddelerden dolayı kanserinin seyrini yavaşlattığını belirterek, “Günde 3-4 fincandan fazla kahve tüketildiğinde kalın bağırsak kanserinin seyrinde yüzde 36’lık düşüş gözlemlendi. Kahvenin tabii ki şekersiz olması gerekiyor. Kahve, kafeinli ya da kafeinsiz olabilir” diye konuştu

  Mide ve pankreas kanserinde yüzde 13, karaciğer kanserinde yüzde 52 yavaşlama görüldü

  Kahvenin kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Vedat Göral, şöyle devam etti: “Anti-inflamatuvar ve anti-sitokin etkileri nedeniyle, apoptozis ve kanser hücrelerinin seyrini olumlu yönde azaltıyor. Bu etki için kahvenin düzenli içilmesi gerekiyor. Günde ya da haftada bir fincan kahve içilmesi kansere karşı etkili olmayacaktır. Kahvenin yapılması, tüketilmesi ve cinsi de bu seyri etkiliyor. Kahve, kanser hastaları için bir tavsiye gıda diyebiliriz. Kahve sadece kalın bağırsak kanserinin seyrini yavaşlatmıyor. Mide ve pankreas kanserinin seyrini yüzde 13, karaciğer kanserinin ise yüzde 52 yavaşlatıyor. Kahveyi aynı zamanda karaciğer dostu olarak görüyoruz. Karaciğer yağlanması, iltihap ve siroza gidişi de önlüyor.”

  Kalın bağırsak kanserinde narenciye fazla tüketilmemeli

  Prof. Dr. Vedat Göral, kalın bağırsak kanserinin hem ülkemizde hem de dünyada erkeklerde daha fazla görüldüğünü ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Sigara içmek, fazla kırmızı et tüketimi, narenciyeyi az tüketme ve fazla yağlı gıda tüketmek kalın bağırsak kanserini tetiklemektedir. Sigara ve alkol kullanmamalı, narenciyeyi ise fazla tüketmemeli. Kırmızı et ve yağlı gıda tüketiminin de azaltmasını tavsiye ediyoruz. Akdeniz ve Ege tipi beslenmeye öneriyoruz. Şeker, un ve tuzdan uzak durulmalı. Kanserlerde genetik faktörleri değiştiremeyiz ama çevresel faktörleri değiştirmek mümkün.”

  Onkoloji Uzmanı Yerlikaya: Türkiye’yi ‘Kanser pandemisi’ bekliyor

  Kanser tedavisinde doğurganlık nasıl korunur?

  Kadınların büyük sorunu: Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Kadınlarda gözardı edilen 9 tehlikeli hastalık belirtisi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ