20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  GSK’den bir ilk: Patentli HIV ilacının üretimine başlandı!

  GSK Türkiye Nisan ayında yerel üretim ruhsatını aldığı ve ülkemizin patentli ilk inovatif HIV ilacının üretimine Türkiye’de de başladı.

  GSK Türkiye, başarılı çalışmalarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Şirket, Abdi İbrahim ile iş birliği yaparak, HIV tedavisinde kullanılan patentli inovatif ilacının üretimine planlanan tarihten önce başladı.

  İlacın üretimiyle ilgili açıklamalarda bulunan GSK Türkiye Ülke Medikal Direktörü Dr. Z. Diyar Akkaynak, HIV’le yaşayan bireylerin yanında yer almayı önemsediklerini belirtti. Akkaynak ayrıca, ”Bu yaklaşımımızın bir yansıması olarak; bu yılın nisan ayında yerel üretim ruhsatını aldığımız, patent koruması devam eden bir ürünümüzün Türkiye’de üretimine başlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tüm bu sürece bilgi birikimi, deneyimli ekibi ve üretim altyapısıyla büyük katkı sağlayan, değerli iş ortağımız Abdi İbrahim’e teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

  Yine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan bir başka isim Abdi İbrahim İş Geliştirme Direktörü Sevgi Özalp, “GSK ile uzun yıllara dayanan üretim hizmetleri iş birliğimizi HIV tedavisinde kullanılan bu kritik ilacı da üretmeye başlayarak sürdürüyoruz. Dünya standartlarındaki üretim tesisimiz ve yetişmiş insan gücümüz ile kritik alandaki bu ilacın hastalara erişimini sağlayacak olduğumuz için Abdi İbrahim olarak gurur duyuyoruz” dedi.

  GSK’nin Türkiye’de 4 yerli üretim ortaklığı ve bu alanda 30 milyon sterlin tutarında yatırımı bulunurken, HIV tedavisinde kullanılan patentli inovatif ürünün Türkiye’de üretilmesi ise şirketin yerelleşme noktasında attığı önemli adımlardan biri olarak değerlendiriliyor.

  Abdi İbrahim’den ‘Akciğer yüksek tansiyonu’ uyarısı: Hayatı tehdit ediyor

  GSK, HIV tedavisinde kullanılan ürünü Türkiye’de üretmek için ruhsat aldı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ