2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Geçmiş zaman olur ki… Galatasaray Kazım Taşkent Galerisi

  Ben Şelale Gültekin... Çanakkale doğumlu, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil mezunu. Pied de Poule’nin yaratıcısı. Şimdi de “Hayatım Sağlık “ sayfasında yazılarımla sizi gerilere götürmek üzere tam da buradayım. Hadi başlayalım...

  Seneler önce Galatasaray’da Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde, Türkiye’nin yetiştirdiği önemli sanatçılardan, Semiha Berksoy’un sergisi var. Kendisi bir zamanlar Nâzım Hikmet’in en yakınlarındakilerden biri, şimdi anılarını burda dillendirmeyeyim, benim söz edeceğim bambaşka bir yönde.

  Koca salonun giriş katı tamamen ressamın eserlerine ayrılmış. Soyut kadın figürleri, kendisine benzeyen kırmızı elma yanaklı çizimler.

  Üst katta Semiha Hanım’ın hayatından kesitler; Giysileri, şapkaları, mektupları, fotoğrafları onu tanımanıza yardımcı.

  En dipte bir oda, kapıda yatak odası olduğu belirtilmiş. Giriyoruz, ilk anda kestiremiyorsunuz nerede olduğunuzu. Yatak en son görüş alanınıza giriyor. Duvarlarda tablolar, geniş bir dresuarın üstü, renkli cam fanuslu gaz lambaları, eski çerçelerden gülümseyen bir sürü fotoğraf. Renkli kristallerden parfüm şişeleri, pudriyerler, bir taş manken kafası üstünde abartılı 30’lar şapkası.

  Giyotinde, pullu payetli çarliston elbiseleri,otrişler, ermin kürkler. Devasa tüylerle süslenmiş yelpazeler. Her dönemden eldiven bir köşede şapka kutusunda. Yanındaki şemsiyelikte sedefli, bağalı, oymalı saplı şemsiyeler.

  Kendinizi bir anda ünlü bir sanatçının kulisinde sanabilirsiniz. Kırmızı, bordo ağırlıklı bir oda. Yatak örtüsünün muhteşem el işçiliği, üstünde dantelli, işli yastıklar. Terzi mankeni üzerinde operada giydiği bir kostüm.
  Sanatçı görmek istediği her objeyi dokunma mesafesine toplamış. Etrafında ki onca eşya ruhunu daraltmamış, üstelik ufkunu açmış sanki.

  Cesaretli, öz güvenli, yaşamının sonuna kadar sanatın içinde olan bir kadın gelip geçti. Kırmızıya boyadığı çıkık elma yanakları onun duruşunun bir simgesi oldu kanımca.

  Tanımayı çok istediğim Semiha Berksoy’u saygı ile anıyorum.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ