21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Geçmiş günlere dönmeye var mısınız?

  Ben Şelale Gültekin... Çanakkale doğumlu, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil mezunu. Pied de Poule’nin yaratıcısı. Şimdi de “Hayatım Sağlık “ sayfasında yazılarımla sizi gerilere götürmek üzere tam da buradayım. Hadi başlayalım...

  60’lı yılların sonları, 70’lerin başları, ilk gençliğim, özgürlüğüm, tasasız günlerim hatta avareliğim. Daha önce sıklıkla gidip gelsemde, İstanbul’u tek başıma tanıma serüvenim.
  Her döndüğüm köşede karşıma çıkan yeni bir heyecan, nereye bakacağımı şaşırdığım doyumsuz acemiliğim.

  Kadıköy’den karşıya okuluma vapurla giderken, Haydarpaşa’daki upuzun mendireğe konan yüzlerce kuşla, matbaadan yeni çıkmış bir kitap, bir simit, bir demli çayla yakalanan basit ama kocaman mutluluk.

  Hayatım sanat, müzik, moda, İstanbul olmuş. Bir daha hiç dönemeyeceğim o güzelim genç yıllar. Bazen keşke daha akıllıca kullansaydım dediğim fütursuz cömertliğim.
  Ama şimdilerde iyiki de öyle yapmışım diyebildiğim iç sesim. Neden bu kadar net hatırladığıma inanamadığım daha dün gibi gelen seneler seneler…

  Gençliğin verdiği adam sendecilik, nasihata gelememe, burun kıvırma, omuz silkme. Olumsuzlukları anında arkada bırakma, yeni çıkan 45’lik plağı bulmayı hayatının merkezine yerleştiren, Yüksek Kaldırım’daki tüm plakçıları tek tek üşenmeden dolaşan yine ben.

  Suadiye, Şaşkın (Şaşkınbakkal), Caddebostan, Cadde ( Bağdat Caddesi).
  Yazlıkçılar, akşamüstü tüm kızlarda bir hazırlanma ki sormayın, öyle böyle değil. Kim en moda giysi ile çıkacak bugün Cadde’ye sorusu, büyük sorun.

  En mini şortları, en kısa etekleri bu kızlar giydi, en uzun çorap çizmeleri de. Cadde podyumdu, Suadiye, Göztepe arasında süzülen bizler birer manken. Pergola, Borsa, Clup 33 buluşma yeri. Kulağımızda “Where do you go my lovely”, gözümüzde Love Story’nin aşıklarının gerçek gözyaşları.

  Aynı gençlik karşıda, Rumeli Caddesi’nde. Hidromel’de yanak yanağa dans etmek, Hilton Havuzbaşı’nda hava atmak yazları, Suadiye Reşat Clup’te Erkut Taçkın’ı dinlemek acaip moda.

  Hangisini anlatsam en iyisi yavaş yavaş, birbirimizi tanımayı yarınlara bırakarak.
  Son sözler olarak o yıllarda ben de vardım demek geçiyor içimden. Bakın yandayım, Ali Alta’dan ufak bir servet harcayarak aldığım sarı pantolonum, üstünde ki siyah koton üst, Mustafa Tavilioğlu’nun Beyoğlu Fitaş Pasajın’da açtığı Mudo’nun ilk küçücük mağazasından.

  Ben Şelale Gültekin
  Çanakkale doğumlu, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil mezunu. Pied de Poule’nin yaratıcısı. Şimdi de “Hayatım Sağlık “ sayfasında yazılarımla sizi gerilere götürmek üzere tam da buradayım.
  Hepinize Mutlu Hafta Sonları.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ