23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Futbolcularda ani kalp durması neden olur?

  Sporcuların özellikle de futbolcuların kalpleri üzerindeki yoğun baskı nedeniyle kalp krizi riski altında olduğu biliniyor.

  Maalesef bu durumun son örneği de Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen oldu.

  Haatırlayacağınız üzere Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen’in, Cumartesi günü Avrupa Şampiyonası maçında kalbi durmuş ve acil müdahaleyle tekrar çalıştırılmıştı. Eriksen hastanede çeşitli testlerden geçiriliyor ancak doktorlar Eriksen’in kalbinin neden birden durduğu konusunda hala net değil.

  ÖNCELİK KALP KRİZİ NEDENİNİ BULMAK

  İngiltere Futbol Federasyonu’nun uzman kalp hastalıkları komitesinin başkanı Prof. Sanjay Sharma yaptığı açıklamada, kalp krizinin sebebini bulmaları gerektiğini söyledi.

  İngiltere Kalp Vakfı’na (BHF) göre, kalp durmasının en sık görülen nedeni, yaşamı tehdit edecek derecede anormal kalp ritmi. Diğer bir nedenler olarak ise kalp kasının boyutunu, şeklini ve kalınlığını etkileyen ve kalıtımsal olabilen kardiyomiyopati hastalığı kardiyomiyopati, akut miyakardit ya da kalp kası iltihabı olarak gösteriliyor.

  Prof. Sharma şu anda Eriksen’in kalbindeki tüm küçük yaraları ya da anormallikleri tespit etmek için ileri görüntülemelerden geçirildiğini ve bunların liglerde oynayan futbolculara rutin olarak uygulanan testlerde ortaya çıkmayabileceğini söylüyor.

  Prof. Sharma ayrıca, kalp sorunlarının 16-25 yaş arasında her zaman kendisini göstermeyeceğini belirterek, ”Bazen bu anormallikler futbolcularda sadece maçların ortasında ortaya çıkabiliyor ya da yakın geçmişte yaşanan, kalbi baskı altına alabilecek bir hastalıkla bağlantılı olabiliyor.” uyarısında bulundu.

  MAALESEF BU İLK DEĞİL!

  Eriksen, ani kalp durması yaşayan tek futbolcu değil. 2012&de bir başka futbolcu Fabrice Muamba sahanın ortasında yığılmış ve kalbi 78 dakika boyunca çalışmamıştı.

  Marc-Vivien Foe Kamerun Milli Takımı’nda oynarken 28 yaşında ölmüş, eski İngiliz Milli takımı savunmacısı Ugo Ehiogu da Tottenham’da antrenörlük yaparken, 2017’de 44 yaşında hayatını kaybetmişti.

  Crystal Palace’da spor tıbbı bölümünün başı olan Dr. Zafar İkbal, aşırı idmanın sprocularda kalp krizi riskini artırdığını belirterek, ”aşırı antrenman kalbi daha fazla yoruyor. Büyük ihtimalle bu da bir sorunu tetikliyor. Ancak bunlar çok nadiren görülen olaylar” açıklamasını yaptı.

  Prof. Dr. Esen: Kalp krizi riskini hesaplayıp önlem alabilirsiniz

  Kalp krizi anında sakın öksürmeyin!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ