0.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Fazla kolestrolü olanlar dikkat! Cinsel yaşamınız tehlikede olabilir!

  Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, fazla kolestrolün birikmesi sonucu damar tıkayıcı plakların oluşacağını ve bu tıkaçların cinsel bölgeyi de etkileyeceğini söyledi.

  Kolestrol ve etkileri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, şunları söyledi: ”Aslında bu elzem madde vücut hücrelerinin ve seks hormonlarının yapımında kullanılıyor. Sorun kolesterolün karaciğerde fazla üretildiği durumlarda ortaya çıkıyor. Fazla kolesterole bağlı damar plakları oluştuğu damara göre şikayet yaratıyor. Örneğin bacak damarlarını tutan bir tıkanma yürürken ağrıya, kalp damarlarında oluşan bir plak kalp krizine yol açabiliyor. Damar ne kadar geniş ise, ciddi sağlık sorunu yaratacak derece tıkanıklık oluşması o kadar zaman alıyor”

  SERTLEŞME PROBLEMİNE NEDEN OLUYOR

  Damarlarda yaşanan tıkanıkllığın sertleşme problemine neden olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Hattat ”Penis damarları erkek vücudunun en küçük damarları. 1-2 mm civarında olan bu damarlarda ufak bir tıkanma bile oluşsa penise giden kan akışı azalıyor. Sertleşmeyi elde ederken veya sürdürürken güçlük yaşanıyor. Giderek sertleşme kalitesi düşüyor ve bazen hiç sertleşme oluşmuyor. Kişi kolesterol yüksekliği yaşıyor ve cinsel sorunlarla boğuşuyorsa penis damarlarını penis doppler gibi yöntemlerle inceletebilir. Kolesterol seviyelerinin kontrol altına alınması, özellikle de kötü kolesterol LDL’nin düşürülmesi sertleşme kalitesini yükseltiyor” değerlendirmesinde bulundu.

  KOLESTROL NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

  Kolestrolün sağlıklı beslenme ve egzersiz ile düşürülebileceğini vurgulayan Hattat, ”Bir grup hastada değişik tipte kolesterol ilaçları da kullanılıyor. Özellikle statin grubu ilaçların cinsel yaşam üzerindeki etkileri merak konusudur. Bu ilaçlar aşırı yüksek kolesterolü kontrol altına alarak sertleşme işlevini koruyor. Ancak yüksek doz ve uzun süreli kullanımda kolesterol düşerken, kolesterolden üretilen testosteron da düşüyor. Bu hastalarda hem libido hem de sertleşme kaybı oluşuyor. Bu nedenle uzun süredir kolesterol ilacı kullananların total-serbest testosteron gibi tetkiklerinizi kontrol ettirmesi gerekiyor. Statin dışında fibrat grubu bir ilaç kullananların sertleşme sorunu riskinin 3.6 kat artacağınızı bilmesi gerekiyor. Ancak İktidarsızlık korkusu ile ilaçları almayı reddetmemek gerektiğini hatırlatırım. İlacın dozu ve kullanım şekli değiştirilebilir. Ayrıca cinsel şikayet ilaçtan değil, kolesterol plaklarından kaynaklanıyor olabilir. Statin ilaçlarını kullanırken cinsel desteklerden yararlanarak yan etkileri azaltmak da mümkün” dye konuştu.

  ”KOLESTROLÜ OLAN ERKEKLER 3 KAT RİSK ALTINDA”

  Kolestrolü olan erkeklerin 3 kat daha fazla risk altında olduğunu dile getiren Hattat, ”Yapılan bir çalışmaya göre total kolesterol seviyesi 240 civarında olan erkekler 150 civarında olanlara göre yaklaşık 3 kat sertleşme sorunu riski altında. Yeni yapılan çalışmalar kadınlarda da bu seviyelerin cinsel cevabı geciktirdiğinizi uyarılma, orgazm sorunları yaratabileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

  CİNSEL GÜCÜ ARTIRMAK İÇİN NE YAPMALI?

  Hattat cinsel gücü artırmaya yönelik tavsiyelerini şu şekilde sıraladı: ”Şekerden ve şekerli besinlerden uzak durun. Özellikle un, yağ ve şekerden yapılmış besinleri, hamur işi ve tatlıları yemeyin. Hayvansal yağ tüketiminizi kısıtlayın. Bitkilerde kolesterol yok, hatırlatalım. Daha çok balık ve bakliyat tüketin. Kuruyemiş tüketiminizi azaltın. Daha çok sebze ve meyve yiyin. Omega – 3 destekleri alın. (Günde 1,5 – 3 gr EPA + DHA) Alkol kullanımınızı erkekseniz günde 2, kadınsanız günde 1 kadehle sınırlayın. Düzenli aerobik egzersiz yapın. Günde en az 10,000 adım atın. Sağlıklı bir kllo aralığına inin. Vücut kitle endeksinizi (kilo/ boy2) 25’in, bel çevrenizi erkekseniz 94 cm, kadınsanız 80 cm’in altında tutun.”

  ”Kalp ve kolestrol hastaları sakatat tüketmemeli”

  Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ