11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Fazla kahve tüketiyorsanız dikkat!

  Avustralya'da yapılan son araştırmaya göre aşırı kahve tüketiminin insan beyninde küçülmeye sebep olduğu anlaşıldı.

  17 binden fazla kişinin beyninde yapılan inceleme sonucunda günde altı bardaktan fazla kahve tüketmenin bunamaya sebep olduğu anlaşıldı.

  Aşırı çay ve kahve tüketiyorsanız dikkat!

  Araştırma ekibinin lideri Kitty Pham, SciTechDaily’ye yaptığı açıklamada şu detayşarı verdi:

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  “Kahve dünyanın en popüler içecekleri arasında. Küresel tüketimin yılda 9 milyar kilogramdan fazla olması nedeniyle, olası sağlık etkilerini anlamamız çok önemli.”

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  Diken’in aktardığına göre yürütülen araştırma, kahvenin beyin hacmi ölçümleri ile bunama ve felç riskleri arasındaki bağlantılarına ilişkin en kapsamlı inceleme. Değerlendirmede hacimsel beyin görüntüleme verileri de göz önünde bulunduruldu.

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  Pham, “Tüm ihtimal ve olasılıkları da hesaba katarak düzenli yüksek kahve tüketiminin, beyin hacminin küçülmesiyle önemli ölçüde ilişkili olduğunu bulduk. Esasen, günde altı fincandan fazla kahve içmek sizi bunama ve felç gibi beyin hastalıklarıyla karşı karşıya bırakabilir” ifadelerinde bulundu.

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  Çalışmanın direktörü Profesör Elina Hyppönen yaptığı bir açıklamada, “yine de fazla abartmadan günde birkaç fincan kahve genellikle iyi gelir” diyerek kahve severler için kötü haberi biraz olsun yumuşattı.

  Aşırı çay ve kahve tüketiyorsanız dikkat!

  Kahve sirozdan ölüm riskini yüzde 49 azaltıyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ