28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Evde yapabileceğiniz pratik cilt bakım önerileri

  Cilt ve saç bakımınızı, COVID-19 sürecinde evde yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey mutfağınızda bulunan doğal ürünleri nasıl kullanacağınızı bilmek!

  Kovid-19’la birlikte sosyal mesafe kalabalık, ortamlardan kaçınma ve evde daha fazla zaman geçirme hayatımızın normali haline geldi. Sosyal hayattaki bu değişim günlük rutinleri de büyük ölçüde değiştirdi.

  Yakın Doğu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy, Covid-19 sürecinde kişisel bakımın da mümkün olduğunca evde yapılmasının sağlık açısından en iyisi olduğunu dile getirdi, saç ve cilt bakımı için evde uygulanabilecek pratik öneriler paylaştı.

  Cilt bakımında hangi doğal ürünler kullanılmalı?

  Yrd. Doç. Dr. Aksoy, Kovid-19 salgınının, hayatımızda yarattığı kısıtlayıcı etkisiyle önemli bir stres kaynağı haline geldiğini vurguladı ve bu stresin birçok sağlık problemiyle birlikte saç ve cilt yapısının bozulmasına da neden olabileceğini söyledi.

  Evde yapabileceğiniz pratik cilt bakım önerileri
  Evde yapabileceğiniz pratik cilt bakım önerileri

  Sağlıklı bir saç cilt ve için, doğru ve dengeli beslenmenin, uyku düzeninin ve su içmenin çok önemli olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Aksoy, cildin nemli ve temiz tutulmasının da çok önemli olduğunu vurguladı.

  Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy, cilt bakımında, cilt tipini ve buna uygun ürünleri bilmenin önemine değindi ve cilt bakımının ilk adımının cildin uygun ürünlerle temizlenmesi olduğunu söyledi. Temizlikte tonik olarak kullanılabilecek en iyi doğal malzemelerden birinin ise gül suyu olduğuna dikkat çeken Aksoy, gül suyunun, gözeneklerin arınmasını ve siyah nokta oluşumunu önlediğini aktardı.

  Cildin temizlenmesinin ardından nemlendirilmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Aksoy, nemlendirme işlemi için evde bulunan bazı doğal malzemeleri veya cilt bakımı yağları önerisinde bulunuyor. Salatalık suyuyla ya da Aloe vera yapraklarının içinde yer alan jelle cildin nemlendirilebileceğini aktaran Aksoy, buğday yağı, badem yağı, çörek otu yağı gibi farklı yağların da bu amaçla kullanılabileceğini ifade etti.

  Aksoy, doğal ürünlerden badem, Türk kahvesi, toz şeker, domates ve ile çilek cilde haftada bir kez peeling uygulanabileceğini aktardı.

  Evde yapabileceğiniz pratik cilt bakım önerileri
  Evde yapabileceğiniz pratik cilt bakım önerileri

  Hangi cilt tipine hangi maske uygulanmalı?

  Yakın Doğu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy, sağlıklı bir cilt maskesi için cilt tiplerine göre kullanılabilecek ürünleri de sıraladı. Kuru ciltler için limon, avokado, çilek yumurta akı ve bal ile cilt maskesi hazırlanmasını öneren Aksoy nemsiz ve cansız ciltlere ise yoğurt, bal, salatalık, zeytinyağı, muz ve aloe vera içeren maskelerin iyi geldiğini belirtti.

  Yağlı ciltler için hazırlanacak cilt maskelerinin ise maden suyu ve elma sirkesi içermesi gerektiğini vurgulayan Aksoy, yeşil çayın bütün cilt tiplerinde kırışıklık önleyici olarak kullanılabileceğini söyledi.

  Doç. Dr. Aksoy, sivilce ve leke tedavisi, cilt renginin açılması ve hücre yenilenmesi için de toz şeker, limon ve bal gibi doğal malzemelerin kullanımını önerisinde bulundu.

  Saç tiplerine göre doğal bakım önerileri

  Doç. Dr. Aksoy, saç bakımında kullanılabilecek doğal ürünleri de yine saç tiplerine göre sınıflandırdı. Buna göre;

  Yağlı saçlar için yağsız yoğurt ve yumurta;

  İnce telli saçlar için hint yağı ve ısırgan otu;

  Kalın telli saçlar için menekşe yağı, zeytinyağı ve bal;

  Kepekli saçlar için avokado, bal ve zeytinyağı; dökülen saçlar için zeytinyağı, bal, tarçın, yumurta ve badem yağı;

  Kuru saçlar için bal ve süt; yıpranmış saçlar için muz ve badem yağı;

  Kırık saçlar için menekşe yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı ve sirke gibi doğal malzemelerle hazırlanan karışımların kullanılmasını öneriliyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ