2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Estetik kaygısı implanta olan talebi artırdı

  Estetik kaygısının artmasıyla birlikte eksik veya sorunlu dişlerin yerine yerleştirilen implantlara olan talep arttı.

  Cerrahi Grup Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Başhekimi Dr. Utku Can Usanmaz, “Dişlerin doğal görünmesine olanak tanıyan bu yöntem, diğer tedavilere göre daha kullanışlı ve estetik” dedi.

  İmplant tedavisinin altında estetik kaygıların yattığını vurgulayan Cerrahi Grup Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Başhekimi Dt. Utku Can Usanmaz, “Dişlerin doğal görünmesine olanak tanıyan bu yöntem diğer tedavilere göre daha kullanışlı ve estetik. İmplant uygulamasının yapılabilmesi için ilk koşul ise çene kemiğinin olgunlaşmış olması. Çene yapısının belirlenen olgunluk aşamasına ulaşması kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşına kadar sürebiliyor” dedi.

  ”İMPLANT SEBEPLERİ ARASINDA İLK SIRADA KEMİK ERİMESİ GELİYOR”

  İmplant tedavisinde sebepler arasında ilk sırada kemik erimesi geldiğini belirten Dt. Utku Can Usanmaz, ”Sebepler arasında ilk sırada kemik erimesi geliyor. Aynı zamanda implantın uygulanması için yuva açılan bölgedeki kemik yapısının da dayanıklı olması gerekiyor. Bu koşulu yerine getirmek için, kemik erimesi başlayan bölgeye çeşitli yollarla destek veriliyor. Böylece implantın yuvaya tutunması kolaylaştırılıyor. Özellikle dişsiz alt ve üst çenelerde kemik erimesi nedeniyle hareketlenme başlamış ve tutuculuğu azalan protezler için implant destekli protez, büyük azı dişlerin kaybı sonrası arka bölgesi dişsiz sonlanan ağızlar ve takıp çıkarılan protezleri kullanmak istemeyen hastalar için sabit köprü yapılabiliyor. İmplantın kemikle kaynaşması alt ve üst çenede 3 ay sürüyor. Ancak bazı durumlarda doğru tanı ve tedavi yöntemiyle implant yerleştirildikten hemen sonra da protez yapılabiliyor” diye konuştu.

  ”İMPLANT TEDAVİSİ SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ BİR PAYA SAHİP”

  İmplant tedavisinin sağlık turizminde önemli bir paya sahip olduğunu dile getiren Dt. Utku Can Usanmaz, ”İmplant tedavisi için yurt dışından birçok hasta Türkiye’ye geliyor. Avrupa ülkelerinden, özellikle de Almanya’dan yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Öyle ki 2013’ten bu yana Dentisland Diş Poliklinikleri adı altında hizmet veren bir sağlık kurumu olarak bu yıl itibarıyla üçüncü şubemiz olan Cerrahi Grup Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’ni Avcılar’da faaliyete geçirdik. Bu süreç boyunca yüzlerce hastayı gözlemleme fırsatı yakaladık. Yabancı vakalara tedavi tercihleri açısından baktığımızda, ilk sırada implantın geldiğini söyleyebiliriz. İmplantı lamina, gülüş tasarımı, beyazlatma, estetik diş dolgusu, ortodonti ve diş protezlerinin takip ettiğini görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  GÜLÜŞ TASARIMINDAKİ YÜKSELİŞ DE DİKKAT ÇEKİYOR

  Dt. Utku Can Usanmaz son olarka sözlerini şu şekide tamamladı: ”Bilhassa gülüş tasarımı, son dönemlerde sağlıklı dişlere sahip olan ancak estetik açıdan sorun yaşayan kişiler tarafından büyük ilgi görüyor. Porselen lamineler, kristal veya zirkonyum destekli kaplamalar, diş beyazlatmayla beraber desteklenen bonding sistemleri veya hepsinin kombinasyonuyla yapılan bu uygulama, hastaların estetik, simetrik ve beyaz dişlere sahip olarak özgüvenini artırmasına olanak tanıyor. Hollywood smile olarak da adlandırılan gülüş tasarımında temel hedef ise doğru bir ağız kapanışı ve yarım ay veya ay şeklinde gülümseme hattıyla daha enerjik ve genç bir görünüm elde etmek”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ