11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  En fazla bu hastalık başımızı döndürüyor

  Birçoğumuz zaman zaman baş dönem sorunu yaşıyoruz. Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, baş dönmesinde dikkat edilmesi gereken sinyaller ve tedavide öne çıkan yöntemler hakkında bilgi verdi.

  Halk arasında ‘kulak kristallerinin yer değiştirmesi’ olarak bilinen bening paroksismal pozisyonel vertigonun, baş dönmesinin en sık karşılaşılan nedeni olduğunu ifade eden Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, ”15 saniyeden birkaç dakikaya kadar devam edebilen, hareketle tetiklenen baş dönmelerinin altında da çoğunlukla bu neden yatıyor. Ayrıca, kafa travması, ani hareket, öne eğilme, zıplama, yatakta sağdan sola veya soldan sağa sola dönme gibi hareketler kristallerin yer değiştirmesine bağlı gelişen baş dönmesini tetikleyebiliyor. İşitme kaybı, kulak çınlaması, yüzde his kaybı, yüz felci gibi şikayetlerin eşlik ettiği baş dönmeleri ise işitme siniri, beyin, beyincik kaynaklı tümörler sonucu gelişebiliyor. İç kulaktaki sıvı artışı nedeniyle oluşan meniere hastalığı, vestibüler nörinit (denge sinir iltihabı), demir ve B vitamini eksikliği, hipertansiyon, hipotiroidi, migren, multiple skleroz, tümörler ve hatta stres gibi psikolojik etkenler de başımızı döndürebiliyor.” dedi.

  BU BELİRTİLER VARSA BİR HEKİME BAŞVURUN

  Tatlıpınar ayrıca,

  • Baş dönmesi sorunu saniyeler sürmekle beraber tekrarlıyorsa,
  • Saatlerce sürüyorsa,
  • Ataklar halinde geliyorsa,
  • İşitme kaybı, bulantı kusma, baş ağrısı, kulak çınlaması gibi yakınmalar eşlik ediyorsa.

  gibi belirtiler varsa acilen bir hekime başvurulması gerektiğini söyledi.

  En fazla bu hastalık başımızı döndürüyor

  ”D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE KAYNAKLANABİLİYOR”

  Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar sözlerini şöyle sürdürdü: ”Baş dönmesinde dirençli olgular D vitamini eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Bu tabloda D vitamini tedavisi uygulanıyor. Kemik erimesi görülen kişilerde tedaviye direnç daha fazla olduğu için D vitamini eksikliği varsa; somon, sardalya, morina ve ton balığı gibi balıklar, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, kuru üzüm, pekmez, kuru baklagiller ve mantar gibi D vitamininden zengin gıdaların diyette yer almaları gerekiyor. Ayrıca vücuttaki D vitamininin aktivasyonu için güneş ışığından faydalanmak da önem taşıyor.”

  En fazla bu hastalık başımızı döndürüyor

  STRES İÇİN PROFESYONEL YARDIM

  Migrenöz ve ruhsal kaynaklı baş dönmelerinde stresin tetikleyici bir faktör olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, ”Bu nedenle stres oluşturan faktörleri ortadan kaldırma ve stresle baş edebilme yöntemleri konusunda ihtiyaç halinde profesyonel yardım alınması gerekiyor.” diye konuştu.

  En fazla bu hastalık başımızı döndürüyor

  CERRAHİ TEDAVİ

  Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar son olarak şunları söyledi: ”İç kulak tümörlerinde tümörün büyüme hızı önem taşıyor. Tümörün yerleşim yeri, büyüklüğü ve hastanın genel durumuna bağlı olarak cerrahi tedavi veya radyo cerrahi yöntemleriyle müdahale ediliyor. Hipertansiyon, hipotiroidi, multiple skleroz ve migren gibi altta yatabilecek diğer hastalıkların tedavisi, ilgili branşlar tarafından düzenleniyor.”

  ”Nöral Terapi kronik hastalıkların oluşmasını engeller”

  Dikkat! Beyin tümörü bu semptomlarla ortaya çıkıyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ