23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Emeklilik yaşı erkene mi alındı? 8 yıl erken emekli olmak mümkün mü?

  Emeklilik yaşının gelmesini bekleyen pek çok kişi sigortalı olarak ilk çalışmaya başladığı günden itibaren prim ve gün sayılarını hesaplıyor. Diğer yandan emeklilik yaşının erkene alındığına ilişkin söylentiler heyecana neden oldu.

  Emeklilik hesaplaması yapılırken, çalışanların tüm hizmetleri bu hesaba dahil ediliyor. Çalışanların geriye dönük borçlanması uygulaması 2000 ve 2002 yıllarında çıkarılan yasalarla kaldırılmıştı. Fakat edinilen bilgilere göre Yargıtay’ın kararları ile 8 yıl erken emeklilik imkânı mümkün olabiliyor.

  SGK’DEN 96 AY ERKEN EMEKLİ OLMA MÜJDESİ!

  Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK)çalışanlar emeklilik yaşı bekleyenler için müjdeli haberler geliyor. Sigortalı çalışma ve prim gün ödeme koşullarını sağlayanlar kimi zaman yaş şartlarından ötürü emekliliklerini beklemek durumunda kalıyor. Diğer yandan SGK’den gelen haber ile artık tam 8 yıl erken emekli olma imkanı sunuyor.

  BAĞ-KUR’LULARA 8 SENE ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ

  Kendi nam ve hesabına bağlı olarak 4B sigortalılık statüsünden emekli olmak isteyen vatandaşların ilk ticarete başladıkları tarih baz alınıyor. Bu doğrultuda 4 Ekim 2000 tarihi ve öncesi ticaret hayatına başlayan vatandaşlar, erken emeklilik için kollarını sıvadı.

  Yapılan yenilikle beraber 4 Ekim 2000’den evvel 4B sigortalılık tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982’ye dek tescilini geriye alabiliyor. Tescili daha önceki tarihleri de ifade edebilmesi adına; sigorta başlangıcının aktif olduğu dönem itibarıyla vergi kaydı ve şirket ortağının bulunması gerekiyor. Vergi kaydı veya şirket ortaklığı olmayan ancak oda kaydı bulunanlar ise sigortasını 22 Mart 1985 tarihine kadar geri götürebilirler.

  Erken emeklilik hakkının geçerli olduğu tarih 4 Ekim 2000 ve öncesi olarak belirleniyor. Bundan dolayı bu tarihten sonra yapılan tescillerde hak sahipliği olmaz.

  Emeklilik yaşı erkene mi alındı? 8 yıl erken emekli olmak mümkün mü?
  Emeklilik yaşı erkene mi alındı? 8 yıl erken emekli olmak mümkün mü?

  HİZMET BİRLEŞTİRMESİ

  Çalışanların emeklilik hesapları yapılırken tüm hizmetleri de dahil ediliyor. Tabii bunun için hizmet birleştirmesi denilen yöntemin uygulanması gerekli. Kurumlar arasında çalışmalar belli yöntemlerle birleştirilir, emekli olunacak kurum belirlenir. Bir çalışan Bağ-Kur’lu SSK’lı olabilir hatta Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışabilir.

  Çalışmalarının hepsi prim gününü içine alır. Birleştirilen çalışmalara doğum-askerlik borçlanmasıyla elde edilen günler de eklenebilir.

  SON BİN 261 GÜN

  Birden fazla kurumda çalışanların, hangi kurumdan emekli olacağı ile ilgili kafasında soru işareti bulunuyor. Bu konuda iki ayrı işlem vardır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olan çalışanlar için kural son 7 yıl içindeki bin 261 gün olarak işletiliyor. Son bin 261 gün hangi kuruma prim ödenmişse, hizmetlerin birleşmesinin ardından o kurumdan emekli olunuyor. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı olan çalışanların primleri hangi kuruma daha çok ödenmişse emeklilik de o kurumdan oluyor. 1 Ekim 2008’den evvel sigortalıların son 7 yılda çalıştıkları 2 kurumun hizmet zamanlarının eşit olması halinde (Bin 260 gün) o zaman son çalışılan kurum emeklilikte geçerli oluyor ve maaş buradan bağlanıyor.

  MAAŞ DA ÇOĞALIYOR

  Emekli maaşı hesabında Bağ- Kur yerine SSK’dan emekli olmak daha avantajlı gibi görünüyor. SSK’den emekli olma imkânı bulunanlara; isteğe bağlı sigorta, tarım SSK, tarım Bağ-Kur, zorunlu Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutması öneriliyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olan çalışanların da hangi kurumdan emekli olunacağının belirlenmesi için son 7 yıldaki çalışmalara bakılır.

  Yani SSK’den emekli olmak için son 3 buçuk sene SSK’li olmak ya da  7 yıl içinde 3 buçuk seneden fazla SSK’li olmak gerekir. SSK’den emeklilik daha erken emekli olma ve de daha yüksek maaş alma imkânı tanıyor.

  NASIL VE NE ZAMAN YAPILMALI?

  Birden fazla kurumda çalışmış olan hizmet birleştirmesi yaparak prim sayılarını tamamlayabilir. Bunun için emeklilik dönemi yaklaşmadan bir önce SGK’ye başvuruda bulunularak işlem gerçekleştirilebilir. Başvuruların yazılı olması gerekir.

  KADEME YÜKSELTİYOR

  Memurlar hizmet birleştirmesi yaparak 1 Ekim 2008’den önce hizmetleriyle emekli aylığına esas teşkil eden derece ve kademelerini yükseltebilir. Bu şekilde maaşlar da artar.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ