11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  El terlemesine ameliyatlı çözüm

  El terlemesinin yaz aylarının gelmesiyle irlikte en sık karşılaşılan problemlerden biri olduğunun altını çizen Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Rauf Görür, bu sorunun ETS ameliyatı ile çözülebileceğini söyledi.

  VM Medical Park Pendik Hastanesi’nden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Rauf Görür, bölgesel el terlemeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Bölgesel aşırı terlemesi olan hastaların yaşam şeklini bilinçli veya bilinçsiz değiştirdiğini, baharatlı yiyecekleri azalttığını, pamuklu kıyafetler giydiğini, yanında yedek kıyafetler taşıdığını ve sosyal ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalıştığına dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Rauf Görür, uyarılarda bulundu.

  ”TERLEME VÜCUDUN KORUNMA MEKANİZMASIDIR”

  Terlemenin vücudun bir korunma mekanizması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Görür, ”Salgılanan sıvı buharlaşma yoluyla vücut ısısını düşürür ve vücut sıcaklığının değişmesine neden olur. Bu durum normal ter bezlerinin duygusal uyarılara abartılı cevap vermesinden kaynaklanmaktadır. Ayak tabanı, eller ve yüzde bulunan ter bezleri kokusuz ve renksiz bir sıvı salgılarken, koltuk altı ve genital bölgelerde bulunan ter bezleri koyu kıvamlı ve kokulu sıvı salgılarlar” diye konuştu.

  GÜNLÜK YAŞAMI KISITLAYABİLİYOR

  Bölgesel aşırı terlemenin bazen bireyi utandırdığını ve günlük aktivitelerini kısıtladığını belirten Doç. Dr. Görür, ”Terlemeyi sosyal ortamlar, heyecan ve psikolojik stresler artırabilir, acı ve ekşi gıdaların yenilmesi ile de aşırı terleme olabilir. Vakaların yarıya yakın oranında aileden gelen genetik geçiş söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

  AŞIRI SIKILGAN VE UTANGAÇ OLABİLİRLER

  ‘Terleme bireyde nasıl etki bırakır?’ sorusunu da yanıtlayan Doç. Dr. Ahmet Rauf Görür, “Genellikle çekingen karakterli olan kişilerde terleme, daha da sıkılgan ve utangaç olmalarına yol açabilir. Terleyen kişiler sosyal ortamlardan da uzak durmaya çalışabilir. Sempatik sinir sistemi denilen sinir grubunun aşırı aktivitesi ile oluşan bölgesel aşırı terleme, kişiyi strese sokabilir ve gün içinde kesintilerle veya sürekli devam edebilir. Bu seviyede olan terleme, tedavi gerektirir’’ dedi.

  KALICI TEDAVİ CERRAHLAR TARAFINDAN YAPILIYOR

  Doç. Dr. Ahmet Rauf Görür ayrıca şunları söyledi: ”Botoks tedavisinin geçici süre ile etkili olabilir, cildiye ve plastik cerrahi uzmanları tarafından uygulanılır. El, yüz ve koltuk altı terlemelerinin kalıcı tedavisi Göğüs Cerrahisi doktorları tarafından yapılır. Ayak terlemelerinin cerrahi tedavisi ise Kalp-Damar Cerrahisi hekimleri tarafından yapılır”

  ”SOSYAL YAŞAMI ETKİLİYORSA OPERASYON GEREKLİ”

  Aşırı terlemenin sosyal yaşamı etkilediği taktirde cerrahi operasyon gerektirdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Rauf Görür, ”Sırf tokalaşmamak için yeni biriyle tanışmaktan çekiniyorsanız, pantolonunuzun kenarı elinizi sildiğiniz için sürekli kirleniyorsa, bilgisayar kullanamıyorsanız, yanınızda sürekli elinizi silecek bir şeyler taşıyorsanız, kapı tokmaklarını çevirirken zorlanıyorsanız, yedek kıyafetler taşıyorsanız, yazı yazarken zorlanıyorsanız, sosyal hayatınız ve psikolojiniz etkilenmeye başladıysa, ameliyat sizin için iyi bir çözüm olabilir.” açıklamasında bulundu.

  Ameliyatsız estetik uygulamalar ile gençleşme zamanı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ