14.5 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 4, 2021

  Eksik dişler kabusunuz olmasın

  Birçoğumuz bazen eksik dişlerin hayatımıza kattığı olumsuz etkileri göz ardı ederiz. Aslında eksik diş konusu ihmal edilmemesi ve acilen çözülmesi gereken küçük gibi görünen büyük bir sorundur.

  Diş Hekimi Pertev Kökdemir eksik dişlerin dezavantajlarını 4 maddede şu şekilde özetledi:

  1-ÇİĞNEME VERİMLİLİĞİNDE AZALMA OLUR

  Dişler yemeğimizi öğütmemize yardımcı olur. Bir veya daha fazla dişi kaybettiğimizde verimli bir şekilde yiyecekleri çiğneyemediğimiz için sindirimin başlaması zorlaşacaktır. Yiyecekler iyi ezilmediğinde gastointestinal sorunları tetikleyebilir.

  Tüm dişlerinizi kaybettiğinizde gerektiği kadar yemek yemeniz zorlaşır, bu durum da yetersiz beslenmenize sebep olabilir.

  Eksik dişler kabusunuz olmasın

  2-KALAN DİŞLERE AŞIRI YÜKLENİLİR

  Diş kaybetmenin bir diğer sonucu da çiğneme sırasında kalan dişlere daha fazla yük binmesidir. Özellikle eksik dişler aynı tarafta olduğunda diğer taraf ile çiğneme tercih edilir. Bu durum da bir tarafta diğerinden daha fazla diş aşınmasına sebep olabilir.

  Eksik dişler kabusunuz olmasın

  3-KONUŞMA ZORLUĞU OLABİLİR

  Dudaklarımız ve dilimiz ile birlikte dişlerimiz de belirli harfleri söylemek için çalışır. Yani ön dişlerden biri eksikse bazı kelimeleri telaffuz etmek zor olacaktır.

  4-DUDAK FORMU BOZULABİLİR

  Ön altı dişimiz alt ve üst dudağın desteklenmesine büyük katkıda bulunur. Bu nedenle insanlar ön dişlerini kaybetmeye başladığında dudaklarda kırışıklar ve incelme görülebilir. Tüm bunların sonucu olarak da yüzde daha yaşlı bir ifade oluşacaktır.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ