11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Ekran maruziyeti günde 7 saate çıktı!

  Pandemi döneminde çocukların 3 saat olan ekran başında kalma süresi 7 saate çıktı. Uzmanlar aileleri uyarıyor.

  Pandemi döneminde çocukların 3 saat olan ekran başında kalma süresi 7 saate çıktı. Uzmanlar aileleri uyarıyor.

  Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gelişimsel Pediatri Uzmanı Dr. Evin İlter Bahadur, çocuklar ve gençlerin önceden 3 saat olan ekran maruziyetinin pandemi döneminde 7 saate çıktığını aktardı ve aileleri uyardı. Dr. Bahadur, çocukların artık televizyon, telefon ve tablet  gibi teknolojik ürünlerle zaman geçirdiklerini ve buna ekran maruziyeti dendiğini söyledi. Bunun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

  Pandemi döneminde gençlerin ve çocukların en fazla zaman geçirdikleri aktiviteler televizyon, tablet, video oyunları telefon ve gibi ‘ekranlı’ aktiviteler oldu. Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gelişimsel Pediatri Uzmanı Dr. Evin İlter Bahadur, uzun süre ekrana maruz kalan çocuklarda dikkat eksikliği, konuşmada gecikme, ciddi göz problemleri ve obezitenin ortaya çıktığını söyledi. Dr. Bahadur, çocukların ve gençlerin önceden 3 saat olan ekran maruziyetinin pandemi döneminde 7 saate çıktığını söyledi ve aileleri uyardı.

  Dr. Bahadur, çocukların artık dijital ortamda büyüyerek,  yaşamlarını dijital ortamda devam ettirdiğini dile getirdi. Çocuklar artık televizyon, telefon ve tablet gibi teknolojik ürünlerle zaman geçirdiklerini kendilerinin buna ekran maruziyeti denildiğini ifade eden Bahadur, bunun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı. Bu durumun pandemiden önce de mevcut olduğunu fakat pandemiyle arttığını söyleyen Bahadur,  önceden 3 saat olan ekran maruziyetinin pandemiden sonra 7-8 saate çıktığını belirtti. Uzman isim, okulların Mart ayında  kapanmasının, nisan ayında da sokağa çıkma kısıtlamasının olması çocukların evde yaşamlarını geçirmelerine neden olduğunu söyledi ve “Online eğitimin olması, sosyal yaşamlarını sürdürmeleri ve eğlenceli zaman geçirmek için ekranlara bağlandılar” dedi.

  Sonuçları neler?

  Çocukların uzun süre ekrana maruz kalmasının ciddi rahatsızlıklara yol açtığının altını çizen Dr. Bahadur, bunun birçok olumsuz sonucu olduğunu söyledi. Bu durumun bilişsel davranışlar ve fiziksel açıdan birçok olumsuz etkisi olduğunu dile getirdi.

  Obezitenin dünyadaki en büyük örneği olduğuna dikkat çeken Bahadur, ülkemizde de obezitenin arttığını, erken yaşta kalp ve damar rahatsızlığın görüldüğüne de dikkat çekti. Diğer bir yandan ekran maruziyeti nedeniyle göz problemlerinde ciddi artış gözlenirken, bu durum iskelet, kas problemlerine, uyku sorunlarına neden oluyor. Yine bir diğer önemli sağlık sorunu olan hiperaktivite ,dikkat eksikliği problemleri için bir risk. Yine okul öncesi dönemde ciddi algılama ve konuşma gecikmesi, iletişim kısıtlılığını artırmakta. Okul çağında ise çocuklarda akademik başarısızlığa yol açıyor. Pandemi döneminde bu tür şikayetlerle uzmana başvuran aileleri sorgulandığında ciddi bir ekran maruziyeti tarif ediyorlar. Çocukların gün boyu ekran maruziyetine yaşadıklarını şikayet ediyorlar.

  1.5 yaşta başlıyor

  Çocukların en fazla 1 saat ekrana maruz kalmaları gerektiğini dile getiren Dr. Bahadur, ailelerin güvenli ekran kullanımı konusunda bilgilendirmesi gerektiğini söyledi ve onlara tavsiyelerde bulundu.

  Gelişim pediatrisi olarak  çocukların 1,5 yaşına kadar ekrana maruz kalmamasına dikkat çeken uzman isim, 1 ila 5 yaş arasında maksimum bir saat ekrana maruz kalmalarını öneriyor. Onda da yanında bir ebeveyniyle yaşına uygun, kaliteli programlar izletilmesi tavsiye ediliyor. Bahadur, çocukların sağlıklı ekran kullanmaları konusunda bilgilendirilmesi,  her an yanında olunmasa bile bu tarz tehlikelerin karşılarına çıkabileceğini düşünülmesi, ekranlarla ilgili sınırları olması yönünde tavsiyede bulundu. “Eğer bir evde rol model alınan ebeveynler ekranla daha az ilgili olunca çocuklarda da ekran maruziyeti daha az oluyor.” dedi.

  Çocuğunuzun geleceğini etkileyecek 10 hata

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ