19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Eczane dışında satılan takviye ürünler insan sağlığını tehdit ediyor

  Eczane dışında satılan vitamin ve gıda takviyeleri, pandemi döneminde daha fazla gündeme gelmeye başladı. Dijital Eczacılık Zirvesi 2021 Düzenleme Kurulu Üyesi Ecz. Kazım Aykanat da yaptığı açıklamasında bu ürünlerle ilgili önemli uyarılarda bulundu.

  Online olarak ve eczacılara özel gerçekleştirilen Dijital Eczacılık Zirvesi 2021’de konuşan Ecz. Kazım Aykanat, ilk olarak ilacın tanımını yaptı. İlaçların en basit anlatımla etki mekanizması ile hastalığı iyileştiren, belirtileri azaltan ya da hastalıktan koruyan doğal, yarı sentetik ya da sentetik bileşimler olduğunu aktaran Aykanat, gıda takviyesi denilen ürünlerin de, aynı amaçla satılan kapsül, tablet ve ampul gibi farmasötik tüm formlar da ilaç olduğunu belirtti.

  Aykanat, bu tarz ürünlerin etkinlik ve yan etkileri sebebiyle içinde etken madde içeren tüm ürünler halk sağlığını korumak için doktor önerisi ya da eczacı danışmanlığında, olması gerektiğine dikkat çekti.

  Bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı onay ve denetiminde olması gerektiğine de vurgu yapan Aykanat, “7/24 birinci basamak sağlık hizmetini büyük bir özveri ve güvenle veren, aldığı eğitimlerle bu alanlarda uzmanlaşan, meslek etiği içinde önce danışanını düşünen Eczacı danışmanlığında sadece Eczanelerde satılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

  Aykanat aynı zamanda Dijital Eczacılık Zirvesi 2021 kapsamında yapılan sokak röportajlarında, halkın eczacılara olan güvenini bir kez daha gözlemlediklerini kaydetti. “Vatandaşlarımız ilaç ve gıda takviyelerini Eczane dışındaki satış kanallarından almayı güvenli bulmadıklarından dolayı tercih etmediklerini belirttiler.” şeklinde konuştu.

  Covid-19 salgını döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin vitamin ve takviye edici gıdalara yoğun bir şekilde yöneldiğini ifade eden Aykanat, ülkemizde bazı marketler ve e-ticaret sitelerinin de vatandaşların bu taleplerini fırsatçılığa çevirerek insan sağlığını ticarete döktüklerine işaret etti.

  Bu ürünlerin eczanelerde nem, ısı, gibi tüm saklanma koşulları dahil olmak üzere kayıtlarının özenle tutulduğunu ve kontrollü bir şekilde gerektiği durumlarda hastaya verildiğine vurgu yapan Aykanat, marketlerde adeta ‘fast-food’ olarak tüketime sunulmasının ve pazarlanmasının insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştığını kaydetti.

  Marketlerde ve online vitamin ve gıda takviyesi satışı durdurulmalıdır!

  Ecz. Kazım Aykanat, “İşleri sadece ‘satış’ olan hangi market, hangi internet satış sitesi, hangi doğrudan satış kanalı yan etkiden bahsedecektir?, daha kaç kişi bu yüzden ölecek, kaç kişi zehirlenecek? Sağlık Bakanlığı’nın acil müdahale ederek; yeni yasal düzenlemelerle, halk sağlığını korumak, zehirlenmeleri ve ölümleri azaltmak amacıyla bu ürünleri bu konuda yetkin olan sadece Eczanelerde satılmasını sağlamalıdır.

  Akılcı ilaç kullanım ilkeleri doğrultusunda eczacı, özel eğitim almış, ilacı hazırlama sanatını bilen ve ilaçları hastalar için sağlayan kişidir. Hasta, hasta yakını, ürünlerin olası yan etkileri, besin ve ilaç etkileşimleri konusunda bilgilendirilmelidir. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar, yaşlılar, çocuklar, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar ve ilaç alerji öyküsü olanlar takviye ve ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli davranmalıdır.

  Diğer yandan satışlarını artırmak ve güven kazanmak için, eczacılarla hiçbir alakası bulunmayan ürünlerin ‘Sadece Eczanelerde’ diye satılmasına karşı çıktıklarını belirten Aykanat,; steteskop, havan, tablet gibi tıp-sağlık sembollerinin kullanılmasını doğru bulmadıklarını dile getirdi. “Bununla ilgili her türlü yasal girişimlerle engellenmesini, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Sağlıkçıların tükenmişliği çamurda şekil buldu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ