25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Diş teli olanlar için ağız bakım tüyoları

  Hem sağlık hem de estetik yönünden ihtiyaç duyulan diş tellerinin temizliği doğru yapılmadığı takdirde çürük ve iltihaplara neden olabiliyor.

  Diş Hekimi Zafer Kazak, zorlu bir süreç olan diş teli tedavisinde dikkat edilmesi gerekenleri ve ağız bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  Zafer Kazak, diş teli olanlarda ağız bakımında dikkat edilecek noktalar konusunda uyarılarda bulunurken, diş telinin temizliğinin, çürük ve iltihaplarla oluşabilecek sorunlardan kaçınmak için önemli olduğunu dile getirdi.

  Diş teli bakımı yaparken en önemli konunun dişin nasıl ve hangi fırça ile fırçalanacağı olduğuna dikkat çeken Kazak, “Diş teline sahip olan kişiler düzenli bir şekilde ve doğru fırça ile bu işlemi gerçekleştirmeliler. Aksine dikkat etmez ve fırçalamaktan kaçınırlarsa, temizlenmeyen dişlerde bakteriler braketler etrafına yerleşir, birikir ve diş taşlarına sebep olur” dedi.

  Ağız bakımı tedavi sürecini hızlandırır

  Dr. Kazak, daima diş fırçası bulundurmanın gerekli olduğunu ifade etti. Diş teli olanların ağız bakımlarını dört dörtlük yapmalarının tedavilerinin sürecini de hızlandıracağını belirten Kazak, diş teli takanların, diş teli ile diş ve diş eti arasında daha fazla besin artığı birikebileceğine dikkat çekti.

  Örneğin içten takılan teli temizlemek için diş arası fırça kullanmak gerektiğine vurgu yapan Kazak, bu iş için özel olarak hazırlanmış olan oluklu fırça kullanarak temizlik yapmak gerektiğinin altını çizdi.

  Diş teli olanlar için ağız bakım tüyoları
  Diş teli olanlar için ağız bakım tüyoları

  Kazak, aradan geçen tellerinin de diş arası küçük fırçalar kullanarak temizlenmesinin önemine vurgu yaparken, diş teli temizliğinde önerilen fırçaların genellikle çok lifli, braketlere zarar vermeyecek türden fırçalar olduğunu işaret etti. Ayrıca Kazak, “Bu fırçaların braketlerin arasına girerek temizliği kolaylaştırırlar. Sert fırçalar bu noktada çok yanlış bir tercihtir. Sert fırça kullanımı braketlerin kırılmasına yol açabilir” ifadelerini kullandı.

  Fluoridli macun kullanımı önemli

  Diş tellerinin arasına ulaşabilen ince fırçanın ise ara yüz fırçası olduğuna işaret eden Kazak, tellerin ve braketlerin aralarına normal fırçaların ulaşamadığı yerlere bu ince fırça ile ulaşmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

  Diş teli olanlar için ağız bakım tüyoları
  Diş teli olanlar için ağız bakım tüyoları

  Kazak, diş teli temizliğinde bir diğer hususun da fluoridli macun kullanımı olduğuna dikkat çekti. Fluoridli macunun dişleri güçlendirme özelliğine sahip olduğunu, fırçalama süresinin en az 4-5 dakika aralığında olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

  Macunla birlikte, ağız bakım suları ile gargara yapılarak da temizliği yukarıya taşımak mümkün olduğunu belirten Kazak, ağız bakımını yaparken unutulmaması gereken bir şeyin de diş ipi kullanımı olduğuna işaret etti. Kazak, “Günde en az bir kez braketlerde kullanılmak için tasarlanmış olan sert diş ipinden kullanılmalıdır. Ayrıca diş teline ve brakete zarar verecek; sert kabuklu yiyecekler, karamelli yapışkan şekerli yiyecekler vb.den uzak durulması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ