0.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Dikkat! Reflü kansere dönüşebiliyor!

  KBB Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Eken, reflü kaynaklı gırtlak kanserlerinin en çok görülen kanser türlerinden olduğunu söyledi.

  Baş boyun bölgesi kanserleri içerisinde yüzde 45-50 oranında en fazla görülebilen kanseri olduğunu belirten Emsey Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Eken, 40 yaş üzerinde erkekler 4-5 kat daha fazla görülen ve tüm vücut kanserleri için yüzde 9’unu kapsayan bir kanser türü olduğunu söyledi.

  SİGARA İÇENLERDE RİSK DAHA FAZLA

  Sigara ve alkol icmeyen yetişkinlerde hiç gırtlak kanseri vakasına rastlanılmadığını belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Eken, sigarayı 10 yıldan fazla tüketen kişilerde, içmeyenlere oranla kanser gelişime riski 10-15 kat daha fazla olduğunu kaydetti. Baş boyun kasnerlerinin yaklaşık yüzde 30’unun tütn ve alkolden kaynaklandığını vurgulayan Prof. Dr. Eken, gırtlak kanserinden korunmanın veya tekrarını önlemenin sigara ve içki kullanımı ile aşırı güneş maruziyetinden kaçınmak, sağlıklı bir yaşam sürdürmenin önemli olduğunu belirtti.

  GIRTLAK KANSERİ BELİRTİLERİ

  Gırtlak kanserinin, uzun süreli ses değişikliği, ses kısıklığı, boyunda şişlik, yutma güçlüğü, uzun süreli boğaz ağrısı gibi belirtileri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Eken, şunları söyledi: ”Gırtlağın alt kısmında, yemek borusu ve soluk borusunun hemen üstünde olan hipofarinkste başlayan kansere Hipofarenks kanseri, Ses tellerinde başlayan türe Glottis kanseri, yiyeceklerin soluk borunuza kaçmasını engelleyen kıkırdak parçasında oluşan türe Supraglottik kanseri, ses tellerinin altında olan kanserlere Subglottik kanserleri denilmektedir. Endoskopi adı verilen bir işlem sırasında gırtlağa yakından bakmak için özel bir ışıklı skopi cihazı (endoskop) kullanabilir. İncelenmek üzere bir doku örneği alınır (biyopsi) ve görüntüleme testleri (BT) ve (PET) çekilmektedir. Bu kanser türlerinde özellikle erken evrede hekime başvuran hastalarda cerrahi veya radyoterapi ile yaklaşık %90’lara varan sağ kalım sağlanabildiği gibi ileri evre baş ve boyun kanseri hastaları için kombine tedavi gerekmektedir ve başarı oranları daha düşük olabilmektedir.”

  ERKEN TANI ÖNEMLİ

  Gırtlak kansernin önlenmese de oluşmasının önüne geçilebileceğini dile getiren Eken, ”Sigarayı bırakın veya başlamayın, alkol kullanmayın. Alkol, sağlıklı yetişkinler açısından 65 yaşının üzerindeki tüm erkekler ve her yaştaki kadınlar için tehlikelidir. Meyve ve sebzelerde bulunan vitamin ve antioksidanlar gırtlak kanseri riskinizi azaltabilir, çeşitli renkli meyve ve sebzeleri yiyin. Kendinizi HPV virüsünden koruyun” diyerek konuşmasını noktaladı.

  Kansere karşı alınacak 6 önlem hayat kurtarıyor

  Ses kısıklığı deyip geçmeyin! Birçok hastalığın habercisi olabilir!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ