11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Dikkat havuz kimyasalları cildi tahrip edebiliyor!

  Malum yaz aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar denize ve havuzlara akın etti. Dr. Ebru Koç konuyla ilgili olarak, Özellikle havuz dezenfeksiyonu için kullanılan kimyasal maddeler cildimize oldukça zarar vermektedir. Güneşten korunmak ve bronzlaşmak için kullanılan kremlerin içerisindeki kimyasallar da tahmin edilenden daha büyük cilt tahribatlarına sebep olabiliyor” ifadelerini kullandı.

  Deniz tuzunun ciltte nem kaybına neden olduğunu kaydeden Dr. Koç, Denizin tuzlu suyu ile birleşen güneş ışınları uzun vadede ciltte aşırı kuruluk, nem kaybı ve çatlamalara sebep olabiliyor. Bunların önüne geçebilmek için ise bol bol su içmek ve cildi doğal yağlarla nemlendirmek gerekiyor” dedi.

  Dikkat havuz kimyasalları cildi tahrip edebiliyor

  ”CİLDİNİZİ KORUMAYI İHMAL ETMEYİN”

  Yaz ayılarının gelmesiyle birliklte cilt korumasına ultra dikkat edilmesi gerektiğini aktaran AksuVitalAr-Ge Merkezi Sorumlusu Kimya Mühendisi Dr. Ebru Koç, “Yaz aylarında bronzlaşırken mutlaka cildinizi korumayı da ihmal etmemeliyiz. Deniz ve güneşin etkisiyle yıpranan, kuruyan cildimize iyi bakmamız gerekiyor. Güneşe çıktıktan sonra yapılması gereken en önemli cilt bakımıdır. Cildimizden tuzlu suyu ve güneş kreminden kalan artıkları temizlemek için duş almak gerekir. Özellikle havuz dezenfeksiyonu için kullanılan kimyasal maddeler de cildimize oldukça zarar vermektedir. Güneşten korunmak ve bronzlaşmak için kullanılan kremlerin içerisindeki kimyasallar da tahmin edilenden daha büyük cilt tahribatlarına sebep olabiliyor. Bu yüzden deniz veya havuz sonrası cildimiz özenle arındırılmalıdır. Cildinizde gerginlik veya yanma hissediyorsanız doğal nemlendirici yağlarla cildinizi nemlendirmelisiniz” değerlendirmesinde bulundu.

  Yazın cilt nemlendirmenin önemli olduğunu vurgulayan Koç, “Cildinizi doğal olarak nemlendirmek isterseniz AksuVital Shiffa Home SheaButter yağı ve Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu iki yağ cildinizi hem nemlendirir hem de soyularak kötü görünmesine engel olur. Güneşlendikten sonra duş almanız ve nemlendirici doğal yağlar kullanmanız, güneş altında nemini kaybetmiş cildinize nemini yeniden kazandırır ve rahatlamasını sağlar. Bu yağlar doğal olup soğuk sıkım yöntemi ile elde edilmiştir” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

  Güneş kremleri cilt yapısına uygun olmalı

  ”Müsilaj mide ve cilt hastalıklarına sebep olabilir”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ