11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Daha güzel bir cilt için 8 öneri

  Liv Hospital Kozmetik Dermatoloji ve Medikal Estetik Uzmanı Dr. Özlem Çetin daha parlak ve pürüzsüz bir cilt için önerilerde bulundu.

  1 – GÜNEŞ KORUYUCUYU EVDEN ÇIKMADAN SÜRÜN

  Güneşin etikilerinden korunmak için en etkili yöntemlerden biri güneş kremi kullanmaktır. Özellikle güneş yanığı, cilt kanseri ve erken yaşlanmaya karşı elleri, ayakları, kulakları ve dudakları unutmadan cilt bakım rutininizin son adımı olarak güneş kremi kullanın. Ayrıca uzun süre açık havada vakit geçireceğimiz zamanlarda yanınıza güneş kremi almayı unutmayın. Çünkü evden çıkmadan 15-30 dakika önce uygulamanız gereken güneş kreminin birkaç saatte bir yeniden uygulanması gerekiyor. Telefonunuza kuracağınız bir güneş kremi hatırlatıcısı alarmı da işe yarayabilir. SPF korumasını unuttuğunuz günlerde de, güneşin cilt üzerindeki hasarını bekletmeden tedavi edin yani güneş sonrası kremi kullanın.

  2 – YAĞLI BAKIM ÜRÜNLERİNDEN KAÇININ

  Yaz sıcağına ve nemine maruz kalan cilt daha hafif cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duyar. Yağlı ve kremsi yapıdaki ürünler yerine köpüren, durulanan ve su bazlı ürünlerle yüzünüzü makyajdan arındırmak daha doğru bir tercih olacaktır.

  3 – GÜNEŞTEN KORURKEN NEMLENDİRİN

  Havanın sıcak ve nemli olması, yüzünüzü nemlendirmeniz gerektiği gerçeğini değiştirmez. Makyajdan arındırdığınız ve temizlediğiniz yüzünüze nemlendirici bir ürün de uygulamalısınız. Hem güneşten koruyan hem de nemlendiren ürünler yaz ayları için ideal. Birkaç saatte bir uygulanan, 30 ve daha yüksek SPF’li ürünler cildinizin ihtiyaç duyduğu bakıma fazlasıyla yetecektir.

  4 – İNCE ÇİZGİLER İÇİN C VİTAMİNİ SERUMU

  İnce çizgilerin görünümünü iyileştirmeye ve kolajen üretimine yardımcı olan C vitamininin önemi yaz aylarında artıyor. Ayrıca C vitamini, UV ışınlarına karşı ekstra bir koruma kalkanı oluşturacağından rutininize cilt temizliği ve nemlendirmenin yanında birkaç damla C vitamini ekleyebilirsiniz.

  5 – SIK PEELİNG YAPIN

  Artan sıcaklar ve nemle birlikte cilde uygulanan peeling ölü derilerden kurtulmak ve cildi korumak için ideal. Peeling rutininizin sıklığını arttırarak cildinizi koruyabilirsiniz.

  6 – SIK YIKANMAK CİLDİ YIPRATABİLİR

  Fazla duş almak yaz ayları boyunca neme ihtiyaç duyan cildi kurutabilir. Birden fazla kez duş almak ciltteki doğal yağların soyulmasına neden olduğundan duş sürelerini kısa tutmak ve çok fazla sıcak suya maruz kalmamak cildi kuru veya çatlamış hissetmeden sağlıklı ve parlak tutmayı sağlayacaktır.

  7 – KULLANDINĞINIZ ÜRÜNLER GÖZENEKLERİNİZ TIKAMASIN

  Yaz sıcaklarında gözenekleri tıkamayacak makyaj ürünleri tercih edilmeli. Cildinizi tamamen kapatmayacak makyajlar yapmanız yaz aylarında artan ter ve yağ ile cildi daha hafif hissettirdiğinden şiddetle tavsiye edilir.

  8 – DAİMA GÖLGEDE KALIN

  Vücudunuzu mümkün olduğunca doğrudan güneşe maruz bırakmaktan kaçının. Plajda büyük bir şemsiye ve ekstra büyük bir şapkadan yardım almak işinizi kolaylaştırabilir.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ