21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Covid-19’a karşı içimizdeki doğal güç: Glutatyon

  Glutatyon son zamanlarda özellikle pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler tarafından sıklıkla gündeme geliyor. Peki, Glutatyon nedir, sağlığa faydaları nelerdir? Doç. Dr. Hülya Şirzai, anlattı.

  Glutatyon, vücudumuzdaki hücreler için kritik bir savunma mekanizması olarak biliniyor ve son dönemlerde Covid-19’un şiddetini ve ölüm oranını azaltabileceği konuşuluyor. Bununla birlikte glutatyonun sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Romatem Fulya Klinliği Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Şirzai de glutatyon nedir ve faydaları nelerdir gibi merak edilen soruları cevapladı.

  Doç. Dr. Hülya Şirzai
  Doç. Dr. Hülya Şirzai

  Glutatyon nedir?

  Serbest radikalleri ve reaktif oksijen moleküllerini yok ederek vücudu koruyan çok güçlü bir antioksidan olan Glutatyon, 3 amino asitten (glutamil-sisteinil- glisin )oluşan küçük bir proteindir. Sağlık açısından önemli bir göreve sahiptir. Bağışıklık sistemi devamlı bir glutatyon kaynağına bağlıdır. Tüm canlı organizmaların hücrelerinde bir miktar glutatyon bulunmaktadır ancak toksinler, kötü beslenme, ilaçlar, stres, travma, yaşlanma, radyasyon ve enfeksiyonlar glutatyon seviyelerini zaman içinde bitirmektedir.

  Covid-19’a karşı içimizdeki doğal güç: Glutatyon
  Covid-19’a karşı içimizdeki doğal güç: Glutatyon

  Glutatyonun faydaları nelerdir?

  • Genellikle “ana” antioksidan olarak adlandırılan glutatyon, vücuttaki diğer antioksidanların yani alfa-lipoik asit, E ve C vitaminler, ve CoQ10’un kullanımını ve geri dönüşümünü çoğaltır.
  • Ağır metallerin ve toksinlerin vücudumuzdan atılmasını sağlar.
  • Vücuda detoks etkisi yapar.
  • Doğal öldürücü (NK) hücre işlevini aktive ederek ve beyaz kan hücrelerinin ve T hücrelerinin diğer sağlıklı işlevini uyararak bağışıklık işlevinde önemli bir rol oynar. (Covid-19 için hayati önem taşıyor)
  • Cildi gençleştirir.
  • Kanser hastalarında kemoterapinin yan etkilerini azaltır.
  • Hormon dengesizliği (sıcak basmaları ve PMS dahil), anksiyete ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları, düşük libido, iltihaplanma, uyku bozuklukları ve kilo alma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

  Glutatyon eksikliğinde ne olur?

  Vücutta düşük seviyede glutatyon bulunan kişilerde gelişme riski yüksek olan rahatsızlıklar şöyle;

  • Nörodejeneratif hastalıklar – Alzheimer Hastalığı ve Parkinson Hastalığı
  • Bağışıklık hastalıkları (otoimmün)
  • Akciğer hastalıkları
  • Yaşa bağlı hastalıklar
  • Kardiyovasküler hastalıklar

  Covid-19’a karşı içimizdeki doğal güç: Glutatyon
  Covid-19’a karşı içimizdeki doğal güç: Glutatyon

  Glutatyon tedavisi nasıl uygulanır?

  Glutatyonun bağışıklık sistemi için büyük önem taşıması nedeniyle pandemi sürecinde ilgi 2 kat arttı. Glutatyonu artırmanın ve aktif kullanılmasını sağlamanın en etkili yolu IV yol ile damardan almaktır.

  Uygulama ilk yapıldığı zaman toplamda 6 seans uygulanmaktadır. Bu seanslar da haftada bir veya iki defa olacak şekilde programlar düzenlenir.

  6 seans bitiminden sonra kişiler istedikleri zaman tekrar bir 6 seans daha uygulama görebilirler. Uygulama ağrısız olarak damar yolu ile yapılır. Toplamda 10 veya 15 dakika gibi kısa sürede gerçekleşmektedir

  6 seanslık uygulamaya başlandıktan sonra 2. uygulamanın bitimi ile birlikte etkiler görülmeye başlar. 6. Seans bittiğinde ise tüm etkiler belirgin bir şekilde görülmektedir. Bu uygulama istendiği zaman tekrarlanabilen bir uygulamadır. Kişiler tedaviye devam etmeseler de uygulamanın etkisi 2 ile 4 ay arasında devam edecektir.

  Kanser hastalığı sırasında psikolojik hastalıklara dikkat

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ