11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Çocukluk dönemi aşılarını ertelemeyin Hangi aşı ne zaman yapılmalı?

  Koronavirüsün bulaşmasını engellemek için yapılan aşı çalışmaları salgın hastalıklarla mücadelede aşının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı. Kovid-19, diğer hastalıklardan daha çok gündemde olsa bile özellikle kızamık, hepatit, veya su çiçeği gibi aşı ile engellenebilen hastalıklar yayılımına devam ediyor. Bu yüzden bebeklerin ve çocukların aşılarının düzenli olarak yaptırılması büyük önem arz ediyor.

  Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben

  Çocukluk çağı aşılarının ihmale ve ertelemeye gelmeyeceğine dikkat çeken Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben, çocukluk çağı aşılarına karşı olan yaklaşımın giderek büyüdüğünü fakat aşı karşıtlarının hem kendi çocuklarının hem de toplumun sağlığını riske attığını söyledi. Tüberkülozdan hayatını kaybeden, çocuk felci nedeniyle sakat kalan, kızamık hastalığı yüzünden beyin hasarı kalan çocuklara günümüzde rastlamıyorsak bunun yapılan aşılamalar sayesinde olduğunu vurguladı.

  Aşılamanın özellikle Kovid-19 salgını sonrası toplum sağlığı açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Demet Matben, Sağlık Bakanlığı’nın aşı programının yanı sıra bu kapsam dışında kalan özel aşılardan bahsetti ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

  Hepatit B aşısı karaciğeri koruyor

  Karaciğer iltihabı olarak bilinen ve farklı tipleri olan hepatit, en yaygın bulaşıcı hastalıklar arasında yer alıyor. Ülkemizde oldukça yaygın görülen Hepatit B hastalığı, ilerleyen dönemlerde kronik hepatite ve siroza yol açabiliyor. Hepatit B, bu virüsü taşıyan anneden, cinsel ilişki, kan ve kan ürünlerinin nakli, kulak delinmesi, küçük kesikler, diş tedavisi, dövme, manikür ve pedikür işlemleri yoluyla bulaşabiliyor. Neden olduğu problemlerden  korunmak adına bebek doğduğunda yapılan Hepatit B aşısı, birinci ve altınca aylarda olmak üzere üç doz halinde yapılıyor.

  Beşli karma ile hastalıklara geçit yok!

  Hepsi birbirinden tehlikeli olan tetanos, difteri, boğmaca, menenjit ve çocuk felci  hastalıklarından korunmak için “beşli karma” halinde uygulanan aşı, 2. 4. 6. ve 18. aylarda uygulanıyor sonrasında ise 4. ve 9. yaşlarda da tekrar edilmesi gerekiyor. Çocuklarda menenjite en sık neden olan bakterinin hemofilus influenza olduğunu aktaran Dr. Demet Matben, bu aşının çocukları menenjitten de koruduğuna dikkat çekti. Fakat Beşli Karma (DaBT-İPA- Hib) aşısının koruyuculuğu minimum üç dozu yaptırdıktan sonra başlıyor. Bu yüzden ne kadar erken uygulanırsa koruma da o kadar erken dönemde başlıyor. 2. aydan itibaren bu aşıların yapılması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli.

  Zatürreye karşı pnömokok aşısı

  Zatürre olarak bilinen pnömokok aşısı, zatürre ve sinüzitten orta kulak iltihabına ve pnömokok menenjite kadar pek çok hastalığa karşı koruyor. Kovid-19’un solunum yollarına yaptığı etki sebebiyle bu aşının öneminin pandemi sürecinde daha da arttığının altını çizen  Dr. Demet Matben, pnömokok aşısının bebeğin 2. 4. ve 12. aylarında uygulandığını belirtti.

  Verem aşısı iz bırakmasa da korur

  Verem her ne kadar geçmişte kalan bir hastalık gibi görünse de Türkiye’de hala yaygın bir sağlık sorunu olarak kabul ediliyor. Bu yüzden BCG adı verilen verem aşısının uygulanmasının ülkemiz açısından büyük önem arz ettiğini aktaran Dr. Demet Matben  ikinci aydan itibaren yapılan aşının sol omuza yapıldığını söyledi. Aşının uygulandığı yerde bir yara izi olduğunu anımsatan Matben, yara izi olmamasının aşının tutmadığı anlamına da gelmediğine dikkat çekti. “Verem aşısı olduysa çocuğunuz verem mikrobuna karşı bağışıklık kazanmış oluyor.” dedi.

  Kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlüsü

  Toplum sağlığı ile yakından ilgili olan kızamıkçık, kızamık ve kabakulak hastalıklarına karşı koruma sağlayan “üçlü aşı” 12. ayda yapılıyor ve yoğun bir yan etkisi bulunmuyor. Yedi ila on gün sonra döküntü ve hafif ateş gelişebiliyor fakat bu belirtiler 3-5 günde hafifleyip geçiyor. Son 3-4 seneden bu yana Avrupa’da görülen bir kızamık salgını olduğunu belirten Dr. Demet Matben, ülkemizde de ara sıra 9. ay ile 11. ay arasındaki bebeklerde ekstra doz kızamık aşısı yapıldığını ve aşı kampanyaları düzenlendiğini kaydetti.

  Su çiçeği aşısı bir yaşında yapılıyor

  Bulaşıcılığı çok yüksek ve döküntü yapan bir hastalık olan su çiçeğinden korunmak için yapılan aşı da kızamıkçık, kızamık ve kabakulak aşılarıyla birlikte çocuklar bir yaşındayken uygulanıyor.

  Hepatit A’dan korunmak mümkün

  Ülkemizde de çok sık rastlanan ve bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit A, sulardan, yiyeceklerden ve ellerden bulaşıyor, karaciğeri etkiliyor. Çocukluk döneminde 18 ve 24. aylarda 2 doz şeklinde uygulanan aşı ise bu sık görülen hastalıktan koruyor ve herhangi bir yan etkisi yok.

  Rotavirüse ve menenjite savaş açan aşılar

  Sağlık Bakanlığı’nın aşı takviminde bulunmamasına rağmen çocuk sağlığı bakımından gerekli olan farklı aşılar da mevcut. Bunların arasında ise meningokok ve rota virüs aşıları öne çıkıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben, rota virüsün çocukluk çağından oldukça sık görülen mikrobik olmayan ishal sebebi olduğunu söyledi ve çocukların %90’ı ishal, ateş, kusma şikayetiyle hastaneye geldiğini belirtti. “Genel sağlık durumu bozukluğuna yol açabilen bu virüs, hayati riske de neden olabilir” ifadelerini kullandı.

  Ağızdan alınan rotavirüs aşısının 2 veya 3 doz uygulanan türleri mevcut. İlk uygulama genellikle iki veya üç ayda yapılıyor. Erken çocukluk döneminden itibaren görülen bir menenjit türü olan meningokokun, bir gün içinde damar sistemini etkileyip, pıhtılaşma, kanama bozukluğu ve çoklu organ yetmezliği ile hayatı tehdit eden büyük bir sağlık problemi haline gelebildiğinin altını çizen Dr. Demet Matben, 2 türü bulunan aşının en erken üçüncü ayda uygulandığını kaydetti. Etkisi aşılamadan altı hafta sonra başladığı için erken uygulama önemli. 12 ayın altındaki çocukların daha yüksek risk taşıdığı için aşılamanın mümkün olduğu kadar erken başlaması gerektiğini vurgulayan Matben, ilerleyen yaşlarda da yapılabileceğini, doz sayısının yaşa göre değiştiğini ifade etti.

  Çocuğunuzun geleceğini etkileyecek 10 hata TIKLAYIN 

  Pandemide başarı beklentisini yüksek tutmayın TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ